ПРЕДРАСУДЕ СМАЊУЈУ БРОЈ ДОЈИЉА: Колострум је довољан, пиво не појачава млеко

Ове недеље обележава се Светска недеља дојења, чији је чији је циљ да се подигне свест јавности о значају дојења за здравље мајке и бебе, о предностима дојења и важности обезбеђивања подршке мајкама које доје.
1
Фото: Pixabay, ilustracija

Др Нада Косић Бибић, начелница Центра за промоцију јавног здравља Завода за јавно здравље Суботица, открива најчешће заблуде о дојењу, као и како их превазићи.

Најчешће заблуде о дојењу:

Треба сачекати да “пристигне” право млеко.

Не! Колострум, густо жућкасто млеко, задовољава и по количини и по саставу потребе бебе у првим данима живота. Никако не допуњавати подоје вештачким млеком или заслађеном водом!

 Бебама су потребни чај и вода.

Не! Одојчад која се хране мајчиним млеком не треба давати воду или чај у току првих 6 месеци живота, осим ако се поред млека даје и друга храна, ако се вода губи столицом или ако дође до прегревања организма.

 Болесне бебе не треба дојити.

Не! Мајчино млеко се активно бори против болести. Ако је беба сувише слаба треба јој дати измлазано мајчино млеко. Мајчино тело производи антитела, лакше се вари, смањен је ризик да ће га беба повратити.

 Малокрвне мајке имају “лоше” млеко.

Не! Малокрвне мајке могу нормално да доје, али због свог здравља треба што пре да почну да се лече. Дојење штити од малокрвности јер одлаже повратак менструације.

 Мајка има млека само за једну бебу.

Не! Близанци дају дуплу стимулацију за стварање довољних количина млека. Мајкама је само потребна практична помоћ са додатним послом око одржавања хигијене и неге деце.

 Најбољи је седећи положај приликом дојења.

Не! Ако се беба искључиво доји када и колико она то жели, и ако је беба здрава и расте, а маму груди не боле, онда се све ради правилно, без обзира који се положај при дојењу користи.

 Пиво поспешује лучење млека.

Не! Алкохол се излучује у млеко! Алкохолни фетални синдром је најочигледнија последица узимања алкохола током трудноће. Насупрот заблуди да пиво и алкохол поспешују стварање млека, сваки алкохол је ризичан за одојче, јер смањује лучење млека, оштећује мозак и интелектуални развој детета је потенцијално угрожен. Дискусија о “малим” количинама је бесмислена!

 Кафа помаже да се дојиља разбуди.

Не! Кофеини који се налазе у кафи и кола-напицима се излучују у млеко. Полуживот кофеина је до 80 сати, тако да код беба чије мајке пију веће количине кафе (више од две мале шољице дневно) може доћи до накупљања кофеина, што изазива раздражљивост, плачљивост и несаницу беба (тада не треба кофеин за буђење!).

Бебе у колоструму и млеку из дојке не добијају довољно хране или течности.

Не! Колострум је довољан за бебин први оброк. Нормално је да новорођенчад изгубе 3-6% тежине коју су имала на рођењу. Она су рођена са резервом воде и шећера у свом телу које тада користе.

Након порођаја мајке су сувише исцрпљене за храњење бебе.

Не! Пораст окситоцина који се лучи када постоји контакт кожа са кожом и дојење помажу да се мајка смири након рођења своје бебе.

И. Р.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести