Премијерка о тендеру у Звечану: Треба спровести истрагу

БЕОГРАД: Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да надлежни органи треба да спроведу истрагу о јавној набавци камера за видео надзор у општини Звечан 2012. године и утврде да ли је, како је навела, „нешто спорно у том тендеру“.
ana brnabic
Фото: Tanjug (Dimitrije Goll)

Очекујем да надлежне институције раде свој посао и влада им неће стајати на путу. Мислим да је транспарентност важна, а као председница владе не смем да се мешам у рад Тужилаштва, јер све што кажем биће протумачено као притисак, рекла је премијерка одговорајући на питање новинара да ли ће влада скинути ознаку „строго поверљиво'“ са документације о јавним набавкама камера у вези с којима је у медијима помињан Александар Вулин.

Мислим да је важније да надлежни органи раде свој посао и утврде како је урађена набавка него да ли ће влада скинути ту ознаку. Ако је нешто строго поверљиво, посао владе је да чува поверљивост информација, рекла је Брнабић.

Она је нагласила да је посао државних институција да спроведу истрагу чак иако је, како је рекла, нешто „строго поверљиво“.

Премијерка је додала да су те ознаке честе на документима везаним за КиМ због, како је навела, специфичне политичке ситуације у којој се налази Србија. 

Молила бих сваког да има поштовање према тој заштити интереса спрског народа и државе Србије на КиМ. Видећемо да ли је неопходно да овај случај носи ознаку „строго поверљиво“, рекла је Брнабић.

С тим у вези, Ана Брнабић је раније данас на конференцији „Нордијски иновативни бизнис у Србији“ рекла да непотпуна имплементација Закона о јавним набавкама није препрека само за нордијске компаније већ, како је истакла, за целу привреду у Србији, а посебно за државну управу.

Основни проблем према премијеркином мишљењу је што се у јавним набавкама као основни критеријум узима цена што Закон, како је рекла, апсолутно не прописује.

Пуну примену Закона омета и то што се на тендерима, како је навела Брнабић, пријављују компаније само да би стопирале јавне набавке и да би уцениле друге компаније које су се пријавиле.

Поједини процеси јавних набавки због таквих ствари трају месецима и дуже од годину дана и морамо наћи начин да тај процес учинимо ефикаснијим и транспарентнијим. Мислим да се ти проблеми неће решити изменама и допунама Закона које су у припреми и да ће се одговор на то бити другачији, а у овом тренутку тражимо најбољи начин за решавање тих проблема, навела је председница владе.

Она је додала да су теме конференције биле дигитализација и реформа образовања како би се Србија спремила за 21. век и ослободила, како је навела, „сав потенцијал који Србија има“. 

Председница Нордијске пословне алијансе Јасмина Игњевић рекла је да је на пољу јавних набавки Србија има модеран и добар законски оквир, али да је кључна његова доследна примена како би се, како је истакла, омогућила фер тржишна утакмица и свим учесницима равноправан третман као што је случај у нордијским земљама.

Она је похвалила „видљиву посвећеност Владе Србије дигитализацији која се, како је истакла, не тиче само ИТ индустрије, већ представља пут унапређење целокупног друштва“.

EUR/RSD 117.1153
Најновије вести