Пухача: У ОШ Владислав Рибникар по шест полицајаца у свакој смени

БЕОГРАД: Јасмина Пухача из Службе за сузбијање криминала МУП Србије изјавила је вечерас да ће у наредном периоду у ОШ "Владислав Рибникар" бити распоређено по шест полицајаца у обе смене.
policija znacka, ilustracija
Фото: Илустрација

"С обзиром да је први дан наставе после трагедије, појачано је присуство полицајаца у ОШ 'Владислав Рибникар', јер је ситуација прилично специфична па је процењено да је безбедност школе и ученика нешто најважније међу приоритетима МУП Србије", рекла је Пухача Танјугу. 

Додала је да је јако важно да се оствари добра сарадња са наставницима и ученицима школе, да присуство полицијских службеника створи утисак сигурности код деце и наставног особља.

"Полицијски службеници, поред тога што су тамо физички, они су у обавези да, уколико им се обрати ученик или неко од чланова наставног особља, да реагују тако што ће предузети одређене мере и радње које су у опису посла полицијских службеника. Уколико се деси некакав догађај који је између ученика у школи  у обавези су да о томе обавесте педагошку службу школе које има своје механизме за решавање насиља у школама", навела је Пухача.

Нагласила је да, уколико инцидент излази из домена и поступања надлежне школе, полицијски службеници предузимају своје мере и радње које су у њиховом опису и о сваком догађају обавештавају Центар за социјални рад, који је незаобилазна карика у заштити деце од насиља.

"У овом периоду док трају мере Владе, у 1.832 државне и приватне школе у Србији и у 4.180 објеката, ангажовано је више од 3.500 полицијских службеника и то је довољно да покрију све школе. Свака школа имаће једног до два полицијска службеника који ће бити задужени за одређену школу", навела је Пухача.

Додала је да је у ранијем периоду била нешто другачија ситуација, јер је један полицијски службеник покривао једну и више школа.

Што се тиче односа ученика и полиције, Пухача каже да је сасвим задовољавајући и врло коректан.

Што се тиче кампање за предају оружја коју спроводи МУП, Пухача каже да је то најуспешнија акција до сада, да јој раније акције нису биле ни близу и да ју је похвалила и ЕУ.

"Процена је да ће бити предато више од 90 одсто које је илегално у поседу грађана.Према последњим подацима, од 8. маја до 21. маја до 19 часова, предато је нелегалног, нерегистрованог и оружја које је остало после смрти власника 26.731 комада оружја, 1.362.242 комада муниције и  6.848 минско-експлозивних средстава", рекла је Пухача.

Додаје да је ово добар моменаа да се грађани Србије позову да у наредном периоду покажу висок степен одговорности.

"Оружје се може предати сваког дана од 7-19 сати. Уколико не могу да донесу оружје, грађани могу да позову полицију која ће доћи на адресу и преузеће оружје које грађани предају. Оно што је важно, приликом предаје оружја грађани нису у обавези да се легетимишу, нити ће сностити било какве законске последице за поседовање нерегистрованог оружја", нагласила је Пухача.

На питање о лажним дојавама о постављеним бомбама, Пухача је истакла да се сваки позив и пријава о постављеној бомби разматра са посебном пажњјом.

"У последњих годину дана било је више десетина хиљада пријава о постовљеним бомбама и то су све биле лажне дојаве, али то свакако отежава рад полиције, јер захтева њено додатно ангажовање", поручила је Пухача.

Рекла је да лажне пријаве долазе углавном са иностраних бројева телефона и имејл адреса и да су у те истраге укључене стране полиције.

"Охрабрујуће је да су неке од тих особа идентификоване и поднете су кривичне пријаве, а неки су идентификовани, али нису још ухапшени. У већини случајева у питању су деца, лица која нису напунила 14 година, која нису кривично одговорна. Велика је информисаност деце велика у том погледу, али има и старијих који злоупотребљавају ту чињеницу", рекла је Пухача.

Констатовала је да лажне дојаве о бомбама уносе посебан немир у школе, и међу децу и међу наставнике, и ствара слику о небезбедном животу која није стварна и да је важно борити се против такве појаве.

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести