Рано препознавање симптома кључно за здравље младих

НОВИ САД: Све већи број гојазне деце, њихова недовољна физичка активност, начин живота који подразумева седење, рано ступање у сексуалне односе, зависност од психоактивних супстанци, али и од коцкања, телефона, рачунара и телевизије, само су неки од облика ризичког понашања међу младима, који са собом носе озбиљне здравствене ризике.
dr dusica rakic
Фото: Dnevnik.rs

Професорка Медицинског факултета педијатар и кардиолог др Душица Ракић заједно с доценткињом др Божаном Николић и асистенткињом др Браниславом Теофиловић издала је приручник намењен здравственим радницима, како би лекари, пре свега педијатри, на време препознали симптоме, као и ризике које носи овакво понашање.

Свако пето дете у школском узрасту има вишак килограма, а пет одсто деце је гојазно. Недостатак физичке активности, нередовни оброци, брза, масна и слана храна, куповина пецива, недостатак ужине, родитељи често немају времена да кувају, све то представља озбиљан здравствени проблем, јер може да води у кардиоваскуларне болести, хипертензију, дијабетес и друга обољења, а свака друга особа у Војводини умире од кардиоваскуларних болести, каже др Ракић.

Легалне дроге, као што су алкохол, дуван, енергетска пића, такође представљају ризично понашање младих, а др Ракић наглашава да енергетска пића могу да доведу до аритмије.

С једне стране деца немају довољно физичке активности, али такође постоје и млади који претерано вежбају. Модерно је да млади од 15 и 16 година желе да имају већу мишићну масу, а то не могу да постигну уколико не додају суплементе исхрани. То је веома опасно, јер на паковањима ни не пише које стимулативне супстанце садрже и деца не знају шта узимају. Могућа је и зависност о стероидима, а они се легално купују, наглашава др Ракић.

Како наводи, велика опасност по здравље младих су и нове психоактивне супстанце, којих је све више и које могу да се набаве за мало новца.

Изузетно су токсичне те нове дроге и буквално могу да спрже организам. Важно је зато да се деца едукују и знају да у кафићима треба сами да отварају сок, а не да им се доноси отворен. Чак не треба ни да узимају сок у лименци, јер шприцем могу да се убаце супстанце, те се неретко дешавају и смртни случајеви, упозорава др Ракић.


Родитељи децу да уче примером

Професорка Ракић препоручује родитељим да децу усмере и да их науче о значају правилне исхране, физичке активости, здравих стилова живота.

Њен савет је да родитељи својим примером покажу шта су здраве навике и да их на тај начин пренесу на децу.


Адолесценти су данас зависни и од соларијума, телефона, телевизије, хијалурона, силикона, коцке и све то је ризично понашање 21. века.

Књига обухвата све области ризичног понашања, од фактора стила живота, раног ступања у сексуалне односе, полно преносивих болести, абортуса, до хемијске и нехемијске зависности. Књига је намењена едукацији здравствених радника и одржали смо два предавања за педијатре Дома здравља “Нови Сад”, који су и добили примерак публикације. Важно је да они на време примете симптоме ризичног понашања код младих, а родитељи могу да разговарау са лекарима у саветовалиштима и добију све информације које су им потребне, поручила је др Ракић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести