Синдикат: Неопходно повећање коефицијента за одељенске старешине

БЕОГРАД: Синдикат образовања Србије поручио је данас министру просвете Бранку Ружићу да Министарство има податке неопходне за повећање коефицијената одељенским старешинама, као и о броју неопходних стручних сарадника у око 1.700 школа у Србији. 
ucionica
Фото: Tanjug/Pixabay.com/ilustracija

У писму, које је потписала председница тог синдиката Валентина Илић, се подсећа да је радна група за измену аката у циљу превенције и реакције школа у случају насиља завршила рад крајем прошле године навођењем низа значајних корака. 

Синдикат апострофира закључак да је неопходно повећање броја стручних сарадника, као и повећање коефицијената за одељенске старешине. 

Подсећају да је речено да ће за то Министарству требати анализа и финансијска процена, као и сарадња са министарством финансија.

"Синдикат образовања Србије сматра да Министарство просвете располаже валидним подацима о броју одељења, одељенским старешинама, као и броју неопходних стручних сарадника у око 1.700 школа у Србији, те да би увећање коефицијента запосленима дало добар подстицај или малу сатисфакцију за одговоран и обиман посао који одељенске старешине обављају васпитавајући генерације младих људи, а уједно су и кључна спона са родитељима, стручним службама, управом школе, и локалном самоуправом", наводи се у писму. 

Истичу и да се повећање броја стручних сарадника регулише Правилником о финансирању услуга (ЦЕНУС) које доноси Министарство просвете, а који је већ требао бити предочен синдикатима у виду броја нових радних места. 

"Повећањем броја стручних сарадника значајно би побољшали квалитет васпитног деловања на ученике и родитеље, а у систем би увели, верујем, младе свршене студенте педагогије, психологије и дефектологије како би превенирали и умањили број инцидентних ситуација", наводи се у писму председнице Синдиката Валентине Илић. 

Истиче се да се случај „измицања столице у Трстенику“ претворио у масовни револт просветних радника након деценијског урушавања материјалног и професионалног угледа. 

Додаје се да је произвео и армију ученичких и родитељских „хејтера“ све у циљу поновног понижавања колега као и обесмишљавања просветне професије у друштву. 

"Проблем још није решен и само се усложњава, а измена законских регулатива је, рекли би, дуготрајан процес. У том дуготрајном системском усложњавању зарад дугорочног добитка, просветни радници су једини неизвесни актери", поручила је Илић.

У писму је наведено и да је Синдикат свестан чињенице да измена законских и подзаконских регулатива у вези насиља у школама није неопходни и једини услов за унапређивање области заштите од насиља међу ученицима као и према запосленима. 

Поручује се и да су у Синдикату свесни да је насиља према запосленима увек било на различитим нивоима и степену, али и да су процедуре спровођења и кажњавања биле недвосмислене, испраћене и са дугорочнијим ефектима. 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести