СРБИЈА ПРЕДЊАЧИ У ЕВРОПИ Жене победнице, водеће, а ево и у чему

У Србији око 53 одсто ангажованих у науци чине жене, а оне чине и већину на институтима, где их има чак 60 одсто, изјавила је саветница за послове међународне сарадње Центра за промоцију науке Катарина Стекић и оценила да наша земља по томе предњачи у Европи.
а
Фото: Архива "Дневника"

- За овако добре податке можемо да захвалимо управо програмима који се годинама организују у сврху промоције науке, посебно код жена, девојака и девојчица - рекла је Катарина Стекић за Танјуг.


Маја Гојковић: Улога жена незаменљива 

Потпредседница Владе, председница Координационог тела за родну равноправност и министарка културе Маја Гојковић саопштила је јуче, поводом Међународног дана жена и девојака у науци, да Србија препознаје незаменљиву улогу коју жене имају у унапређењу научних сазнања, подстицању иновација и покретању напретка у нашем друштву. - Ово је дан који не само да признаје невероватан допринос жена у области науке, већ служи и као инспирација за нове генерације младих девојака које теже да разбију баријере и предрасуде у домену науке. Зато је важно да учинимо све да омогућимо једнаке услове и за жене у науци, да допринесемо да буду видљиве и добију признања која заслужују - поручила је Гојковић.


Навела је да се један од тих програма односи на оснивање подкаста са женама који су још доступни на јутјубу, затим програм у коме су представници Центра за науку долазили у школе и са ученицама организовали радионице, све како би их инспирисали да се и оне баве науком, а тренутно је актуелан програм који се фокусира на жене у енергетици. Говорећи о томе шта би могло да се поправи у овој области, саветница Центра за промоцију науке рекла је да резултати у технолошком сектору нису тако добри као, рецимо, у друштвеним или биолошким наукама, где су жене заступљене на лидерским позицијама.

- У технолошким наукама и сектору иновација ситуација је неповољнија, па је у области иновација жена само 13 одсто. То би ваљало да се поправи, као и стање у повезивању науке са привредом кроз стартап системе, дакле кроз подршку женама да започну своје бизнисе и да науче да идеје и резултате пренесу у привреду. На томе се још може радити - истакла је Стекић.


Отворен конкурс Лореал – Унеско „За жене у науци”

Организатори програма Лореал - Унеско „За жене у науци”, позвали су младе научнице у Србији да се пријаве на 14. по реду конкурс за ова престижна признања. Признања ће бити додељена поводом Међународног дана жена и девојака у науци који се обележава 11. фебруара, а организатори (компанија Лореал Балкан, Министарство науке, технолошког развоја и иновација и Национална комисија за Унеско) наводе да је циклус Националног програма „За жене у науци” отворен до 31. марта и да је намењен младим научницама у Србији, до 35 година старости, које су уписале или завршиле докторске или постдокторске студије у области природних наука.

Најталентованије младе научнице биће награђене признањима и финансијском подршком у вредности од по 5.000 евра намењеним за реализацију њихових значајних научних истраживања, наведено је у саопштењу.  Пријаве се подносе електронским путем, а на веб сајту зенеунауци.цо.рс могуће је наћи више информација о самом програму и начину пријављивања, укључујући и пријавни формулар и општа правила конкурса за 2024. годину.


Када је реч о актуелним конкурсима из ове области, навела је конкурс Лореал-Унеско „За жене у науци”, затим јавни позив Министарства за науку на који жене могу да се пријаве за добијање средстава за одласке на конференције, за објављивање чланака и слично. Према њеним речима, 20. фебруара се расписује јавни позив Центра за промоцију науке за програме промоције и популаризације науке који ће бити још једна прилика за научнице у Србији. Центар за промоцију науке је јавна институција, коју је 2010. године основало Министарство науке Србије са задатком да промовише науку и технологију.

Р. Д.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести