Српски истраживачи "раме уз раме" са колегама из света

БЕОГРАД: Нишан за тенк, симулатор за управљање термоелектранама, али и бројни иновативни софтвери, неки су од изума које је "српска памет" представила на овогодишњем 61.Међународном сајму технике и технолошких достигнућа у Београду.
3D printer
Фото: pixabay.com

Иако подаци кажу да приватни сектор Србије улаже четири пута мање пара у развој технологија у односу на европске земље, да имамо свега 2.800 истраживача на милион становника, те да је издвајање за науку из буџета 0,4 одсто, наши научници не одустају од нових идеја.

Истраживаци са Института "Михајло Пупин" у Београду показали су на Сајму специјалан симулатор, нишана за тенк Т-55 који користе Војска Србије као и друге војне јединице широм света.

Представљен специјални симулатор

"Већ дужи низ година развијамо симулаторе за потребе војне индустрије, а овде смо приказали модел нишанске справе за тенк Т-55 који служи за обуку нишандзија и управљање куполом као и погађање циљева", каже за Тањуг, руководилац одељења за регулацију и управљање Института "Михајло Пупин", Небојша Радмиловић. 
500 излагача из 30 земаља
Међународни сајам технике угостио је 500 излагача из 30 земаља, а међу најатрактивнијим проналасцима и савременим техничким достигнућима, "раме уз раме" са светским, представили су се и српски стручњаци са домаћих института, факултета, као и наше технолошке компаније. 

Весна Петковски, истраживац у Институту "Михајло Пупин", представила је екипи Тањуга посебан софтвер, специјални симулатор за управљање термоелектранама - производ "српске памети". 

"Реч је о тренажном симулатору термоблокова, који је развијен у сврху обуке руковаоца у термоелектранама. На њему стручњаци уче како функционише једна термоелектрана и како поступати у непредвиђеним околностима", објашњава Петковска и додаје да су симулатори посебно осмишљени за ТЕ "Никола Тесла А" у Обреновцу. 

Срђан Живков из компаније "Солфинс" која је на Сајму представила најсавременије 3Д штампаче, каже да не постоји ограничење шта се све данас може "одштампати". 

"Уколико се у индустрији неки делови покваре, а не постоји за њих документација на основу које бисмо израдили нови део, тада се стари делови скенирају, а 3Д штампач их направи", објашњава Живков. 

Он каже да штампачи могу да произведу све, од пластичних играчки, чија вредност је око 100 евра, до специјалних делова за ракете, оружје, па чак и нове вештачке органе који могу да коштају на десетине хиљада евра. 

"Ови штампачи представљају револуцију у производним технологијама. Један од производа који смо одштампали је и титанијумски део једног ракетног система. Реч је о структури коју је немогуће произвести било којом технологијом, осим 3Д штампом", каже он и наводи да се на тржишту могу купити кинески 3Д штампаци за 500 евра али и они који достижу цифру од преко милион евра. 
 

Представљено више од 100 техничко-технолошких иновација

На сајму је представљено више од 100 техничко-технолошких иновација, од алата и ЦНЦ машина, различитих компоненти за наменске индустрије, до софтверских решења и робота за ласерско сечење тврдих материјала.

Компанија "Мештећ" из Аустрије, која у Србији тражи партнере, представила је тако, специјалне мулти-сензоре који скенирају крајњи производ, попут аутомобилских делова, фласа, пластичних компоненти па чак и дијаманата, а роботи, које су донели на сајам, вреде више од 200.000 евра. 

Поред њих су и Словенци из компаније "Yаскаwа", са специјалним роботима за заваривање који замењују рад људи у производним халама у екстремним условима.

Јер, овим роботима не смета бука, гасови, као ни температура која се ствара на месту вара од преко 1.000 степени.

Роботи вредни 200.000 евра

На једној од најпрестижнијих сајамских манифестација у региону, представили су се излагачи из Србије, БиХ, Аустрије, Бугарске, Чешке, Хрватске, Италије, Македоније, Кине, Немачке, Кореје, Русије, Словеније, САД, Словачке, Турске, Тајвана (НР Кина), Турске, Француске, Финске, Конга, Канаде, Кипра, Пољске, Шведске, Румуније, Белгије, Холандије, Јапана, Велике Британије. . . 

Посетиоцима су се у Хали 3, поред појединачних излагача представиле и националне изложбе Чешке Републике, Аустрије и Хрватске. 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести