Студенти на пракси у 16 новосадских ИТ компанија

На Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду јуче су свечано потписани уговори између овог факултета и 16 новосадских компанија из области информационих технологија. Овим уговорима дефинисана је сарадња између ПМФ-а и ових компанија у обезбеђивању праксе за студенте. Уговоре с ПМФ-ом потписали су, између оталих и представници компанија ACME Softnjare DOO, BCool IT doo, Digitaz Information Tečnology DOO, Edžecom doo, Edžecom Nord doo, EDŽLRT DOO, LighSoft DOO, LJA Cube doo, Rendered Tedžt, Simple Task DOO, Sidžsentidž doo, Synečron Srb DOO, The Logos Vision Doo, Vivify Ideas doo, Yu Spin d.o.o
PMF studenti
Фото: Dnevnik.rs

„Јак ИТ сектор предуслов је развоја сваке земље и ми на ПМФ-у смо тога итекако свесни јер школујемо кадрове у области рачунарских наука и информационих технологија“, рекла је деканица ПМФ-а професорка др Милица Павков Хрвојевић. „Веома нам је важно да наши студенти имају где да теоријска знања, која стекну на факулету, примене у пракси, па смо и до сада сарађивали с привредом и имамо већ потписаних 14 споразума о сарадњи. Ово је нов корак који је ту сарадњу прецизно и једнобразо дефинисао“.

По речима иницијатора ове акције професора др Милоша Рацковића, јуче потписани уговори студентима ће омогућити да на организован начин, по јасним правилима, дођу до фирми у којима ће радити конкретне задатке, а урађено ће се касније и на Факултету проверавати и вредновати. ва пракса у тајању од 30 дана, студентима доноси 10 ЕСП бодова.Такође, компаније ће имати прилику да и у току студија упознају будуће стручњаке, процене их , па можда и стипендирају или им после звршених студија понуде посао.

Потписани уговори ће студентима омогућити да на организован начин, по јасним правилима, дођу до фирми у којима ће радити конкретне задатке, а урађено ће се касније и на факултету проверавати и вредновати

„Код нас су и до сада долазили студенти на праксу, али углавном поједначно, по препоруци професора, а сада ће то бити и институционализовано“, каже Милан Димитријевић из АЦМЕ Software, фирме која прави софтвере за мобилне телефоне. „Сарадња је и до сада била добра, јер стизали су нам млади, мотивисани људи, који брзо уче, па смо давали стипендије и запошљавали их, што ћемо радити и убудуће“.

С обзиром на то да ИТ сектор у Србији постаје најперспективнија и најатрактивнија привредна грана и да је последњих година видљив убрзан развој и промоција ИТ услуга на глобалном тржишту ИТ компанија из Србије, а нарочито из Новог Сада, ПМФ, који је и до сада имао програме основних и мастер студија информатичке струке, у складу с одлуком Владе Србије, ове године је проширио понуду смерова и на основним и на мастер студијама, а повећане су и уписне квоте у односу на прошлу годину. И, док је прошле године на основним студијама било само 80 буyетских места, ове године биће 100 буyетских и још 20 самофинансирајућих, док ће на мастер студијама из ових области, као и лане бити 50 места.

Д. Девечерски

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести