Шумарице: 80 година масовног страдања цивила у Крагујевцу

КРАГУЈЕВАЦ: У спомен- парку "Крагујевачки октобар" у Шумарицама обележава се Дан сећања на жртве у Другом светском рату и 80 година од масовног стрељања цивила у Крагујевцу, а државну церемонију предводи председник Србије Александар Вучић.
Dan sećanja, Šumarice  foto:Tanjug/video
Фото: Танјуг/видео/архивска фотографија

Молебан, помен страдалима, служио је епископ шумадијски Јован са свештенством, а након тога председник Вучић положио је венац код споменика "В3", подигнутом на месту где су 21. октобра 1941.године немачке окупационе снаге стрељале ђаке и професоре крагујевачке гимназије.

Венце су положили и министри у Влади Србије, представници Скупштине Србије, Војске Србије, верских заједница, Града Крагујевца, СУБНОР-а, као и ученици и професори Прве крагујевачке гимназије.

Обележавању присуствују министри Бранко Ружић, Небојша Стефановић, Дарија Кисић Тепавчевић, Гордана Чомић, бивши председник Србије Томислав Николић, као и бројни грађани.

Такође, присуствују и амбасадор САД Ентони Годфри, потпредседница Бундестага Клаудија Рот, представници амбасада Пољске, Словачке, Аустрије, Француске, Белорусије, Палестине, Казастана.

У знак сећања на страдање невиних цивила у Крагујевцу одржава се и традиционални "Велики школски час,".
 

Масовно стрељање цивила у Крагујевцу сматра се једним од највећих злочина немачке војске у Другом светском рату, а стрељање је вршено 19, 20. и 21.октобра као одмазда за 10 убијених и 26 рањених немачких војника после сукоба са партизанима и четницима на путу између Крагујевца и Горњег Милановца.

Издата је наредба да се за једног убијеног немачког војника стреља 100 људи, а за рањеног 50.

Тачан број жртава немачке одмазде није тачно утврђен, а директорка Музеја 21.октобар Маријана Станковић каже за Тањуг да та установа располаже подацима о 2.796 стрељаних цивила.

"Наша установа се ванично држи истраживања нашег покојног колеге Станише Бркиће и има идентификованих 2.796 жртава. Верује се да их је неколико стотина више, а ми ћемо наставити то истраживање које ће трајати вероватно деценија после нас", рекла је Станковивћ.

Међу стрељанима је, каже, око 300 младића и деце узраста од 12 до 20 година, а међу њима су ученици Прве и Друге гимназије и Учитељске школе, као и младићи који су радили у Војнотехничком заводу.

Како каже, према подаца Музеја, 19. октобра је стрељано 415 грађана у околини Крагујевца, у селима Грошница, Мечковац и Маршић, а 20. октобра је у Крагујевцу стрљељано група од 122 грађана, међу лојима је било и Јевреја.

"Најмасовније стрељање је було на данашњи дан када је убијено више од 2.200 грађана", каже Станковић.

На "Великом школском часу" биће изведена поема "Црни дан" Душка Радовића, прва поема наменски написана за ту манифестацију, а која је изведена 1971. године.

Драмски приказ режирао је Драган Јаковљевић, а поему изводи 12 глумаца Књажевачког театра са гостујућим глумцем из Милошем Лазићем, а у сарадњи са Крагујевачким театром.

"Душко Радовић је том поемом поставио темељ и стандарде за поеме писане у последњих 50 година. Поема је врло тужна, говори о страдању деце невине жртве које нису ништа криве. Опомиње и носи јаку поруку да такви злочини не смеју да се дешавају", рекла је Станковић.

Додаје да се "Велики школски час" у Шумарицама као комеморација одржава од 1957.године, а од 1961.године та манифестација се одржава код Споменика стрељаним ђацима и професорима, који је те године и откривен.

Велики школски час крај споменика стрељаним ђацима и професорима први пут је одржан 1957. године и од тада је у програму учествовало више од 50.000 учесника, написано на десетине поема, оригиналних музичких и књижевних дела.

У спомен на жртве стрељања читав простор Шумарица је 1953.године претворен у спомен-парк, а меморијални комплекс обухвата површину од 352 хектара на којој се налази 30 масовни гробница.

У оквиру комплекса налази се 10 споменика који су подигнути на хумкама стрељаних.

Кисић: Трагедија у Шумарицама се не сме заборавити

КРАГУЈЕВАЦ: „Шумарице су место велике трагедије српског народа која се не сме заборавити”, изјавила је данас министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић у Крагујевцу где је присуствовала обележавању Дана сећања на жртве страдале у Другом светском рату.

У Шумарицама је, у присуству председника Србије Александра Вучића, обележено 80 година од масовног стрељања цивила из Крагујевца и околине, међу којима и ученика и професора крагујевачке гимназије.

"После 80 година налазимо се на месту где се десила велика трагедија. Присуствовали смо Великом школском часу са поруком да се овај догађај никада не заборави и да не дозволимо да се икада више тако нешто било где понови", рекла је Кисић Тепавчевић новинарима после церемоније у Шумарицама.

Директорка Прве гимназије у Крагујевцу, Славица Марковић, која је са ученицима те школе положила венац код Споменика В3 стрељаним ђацима и професорима, рекла је да је 21. октобар датум који буди најтужнија осећања код Крагујевчана који, како каже, веома поштују сећање на тај трагичан догађај.

"Када видите колико Крагујевчана и људи из других крајева долази, даје веру да са таква трагедија више никада неће поновити", казала је Марковић.

Она каже да су у крагујевачкој гимназији посебно везани за овај датум који је и Дан школе, а који се сваке године обележава комеморативном академијом.

"Наши ученици су сваке године у Шумарицама, сваки Велики школски час остави нас под утиском до следећег", казала је Марковић за Танјуг.

Наводи да су комеморацији у Шумицама присуствовали ученоци свих основних и средњих школа и предшколских установа у Крагујевцу и истакла да је важно да се негује сећање на тај датум.

"Све док се подстиче да ученици пишу и сликају о томе, то сећање ће живети. Јасно је да младе генерације не могу да доживе тај догађај као потомци страдалих, али у школи и породици треба сачувати то сећање и уверена сам да ће то тако увек и бити", поручила је Марковић.

Комеморацији је и присуствовао председник СУБНОР-а Видосав Ковачевић који је рекао да је пре 80 година српски народ рекао историјско "не" фашизму и одазвао се позиву Комунистичке партије Југославије и заједно са другим југословенским народима почео је општенародни устанак против окупатора.

Подсетио је да је у четворогодишњог борби српски народ највише страдао о чему говори и једно од највећих стратишта у Шумарицама.

На крају је српски народ стао у строј победника у Другом светском рату, а са том победом дошла је слобода као највећа цивилизацијска вредност, рекао је Ковачевић и додао: "Одушевљен сам што је велики број младих ј ученика био у Шумарицама. Не смемо заборавити такве догађаје. Једном је неко рекао:"мртви нису они који су умрли, мртви су они који су заборављени".

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести