Свака школа може да има ученичку задругу

БЕОГРАД: Школе у Србији могу да оснивају ученичке задруге, које ће се бавити услужним делатностима, производњом и продајом предмета, прикупљањем секундарних сировина, продајом уџбеника, што је све предвиђено реформским законима који су усвојени крајем прошле године. 
skola djaci
Фото: Tanjug (Tanja Valić)

У међувремену, Министарство просвете израдило је и посебан Правилник о школским задругама који ускоро требало да буде усвојен, а који регулише оснивање задруга у основним и средњим школама. 

Оснивање задруга је предвиђено како би се код ученика развијале ваннаставне активности и предузетнички дух. 

Школе које буду имале задруге могу да набављају уџбенике директно од издавача без посредника, те ће тако родитељи јефтиније плаћати уџбеничке комплете.

"Сваки издавач даје рабат задрузи, односно давао је раније посредницима. Задруга ће од тог рабата да покрије трошкове дистрибуирања, штампања уплатница, део задржати за себе за покретање производње, а један део може да усмери да ти уџбеници буду јефтинији родитељима", каже саветник министра просвете Гордана Степић. 

Она је појаснила да у ученичким задругама могу да раде ученици, родитељи ученика и наставници који тиме могу да остваре одређене приходе.

Правилником је јасно дефинисано како се распоређује добит задруге. Најпре се новац издваја за покриће губитака из претходног периода, уколико их има, а затим се улаже у унапређење рада задруге, за куповину уџбеника, финансирање екскурзија, превоза социјално угрожене деце, куповину наставних средстава. 

"Када се подмире све ове ставке највише 25 одсто добити може да се користи за награђивање задругара. Родитељи и наставници који су учествовали у приходовању могу да добију и новчану награду, док је за ученике предвиђено да то буде плаћање екскурзије, превоза, уџбеника", појаснила је Степић.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести