Тешка заразна и смртоносна обољења потврђена у Ивањици: Код два мушкарца потврђена мишја грозница а код трећег лептоспироза - висока темепаратура, болови у ногама и крварања су први симптоми

ИВАЊИЦА: На територији општине Ивањица током овог лета поново су забележени случајеви веома ретких инфективних обољења. Код два пацијента дијагностификована је мишја грозница, а код трећег лептоспироза.
к
Фото: РИНА

Слични појединачни случајеви забележени су и током летњих месеци претходних година. Ове заразне болести преносе се искључиво са миша на човека.

- Пријављени су и дијагностификовани случајеви заразе мишјом грозницом и лептоспирозом код тројице мушкараца средњих година који су током протеклог периода, услед посла, дужи временски период боравили у шуми. Њихове дијагнозе су потврђене и на Торлаку. Пацијенти су се лечили у Општој болници у Чачку, а потом су отпуштени на кућно лечење и њихова клиничка слика је стабилна, у добром су стању, рекао је за РИНУ др Милорад Драмићанин начелник хигијенско-епидемиолошке службе Дома здравља у Ивањици.

Он додаје да су мишја грозница и лептоспироза тешка заразна обољења са високом стопом смртности. У Ивањици, на сву срећу, иако се сваке године јављају случајеви заразе током последњих година није било смртних случајева. Мишја грозница се тежи лечи од лептоспирозе, а понекад је због оштећења рада бубрега неопходна и дијализа. Ни једна, ни друга болест се не могу пренети са човека на човека.

- Почиње са наглим скоком телесне температуре, са болом у рукама и ногама који траје до две или три недеље. Затим долази до оштећења рада бубрега, заражени пацијенти не могу да мокре, долази и до крварења по кожи и очима. То је већ сигуран знак да се ради о мишјој грозници. Лептоспироза се може на човека пренети и са домаћих животиња, а она је излечива из уз пеницилине, истиче др Драмићанин.

Вируси и бактерије за лептоспирозу и мишију грозницу могу се покупити у природи, најчешће на сеоском подручју где има доста стоке и пољских мишева. Човек се инфицира када дође у контакт са излучевинама заражених јединки. Они који су најугроженији и подложни овим инфекцијама су људи чији су послови везани за природу а то су шумари, берачи шумског воћа, ветеринари и пољопривредници. Према речима директора ЖЈЗ Чачак др Аксентија Тошића, период инкубације траје од 10 до 40 дана, а извор инфекције може бити земља, блато или контаминирана вода и ваздух.

- Мокраћа коју излучују животиње садржи тај вирус који се разлива и онда особе које имају неке огреботине рукама или ногама, а не заштите ту рану дозвољавају да тај инфективни агенс уђе директно у њихову крв и тако долази до оболевања. У овом крају људи углавном знају шта је то мишја грозница и лептоспироза, али ретко ко зна колико је то заиста опасно, какви су симптоми и на који начин се могу заштитити, рекао је Тошић.

РИНА

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести