У Приштини за Задушнице свега неколико Срба

ПРИШТИНА: У Приштини су данас обележене Зимске задушнице, али без организованог доласка верника из централне Србије као ранијих година.
2
Фото: TANJUG/ DOPISNIŠTVO KIM

На полусрушеном и девастираном приштинском гробљу било само неколико Срба.

Приштински парох Станиша Арсић апеловао је на све који имају сроднике сахрањене у Приштини, да макар за Задушнице обиђу гробове својих предака.

"Ако ми њих заборавимо, знајте да не поступамо исправно, а чини ми се да је слика данашњег дана на православном приштинском гробљу заиста жалосна", рекао је свештеник Арсић, додавши да заборављањем предака, губимо име и идентитет.

Арсић је подсетио да је у Приштини до 1999. године живело више од 40.000 Срба, док их је данас остало око тридесетак.

Један од приштинских Срба је Мирослав Николић, који је данас дошао да запали свећу на гроб свог оца.

"Ја сам један од ретких млађих људи који живи у Приштини. Углавном су то старији и болесни и они не могу да дођу ни до гробља. Штета је што они који су протерани не долазе чешће, али мало људи долази и на литургију у цркву Св. Николе у самом граду, иако се она редовно служи", каже Николић. 

У појединим селима на Косову и Метохији већ годинама Срби не обилазе гробља својих предака због безбедности, као што је Мушутиште код Суве Реке, док је једно православно гробље у Ђаковици поплочано и на њему је изграђен парк, а друго је претворено у сметлиште.

Гробље у самом граду Клини је зарасло у коров и шибље, у Великој Реци код Вучитрна насуто песком, а споменици на православним гробљима у јужном делу Косовске Митровице, Ораховцу Гњилану, Белом Пољу код Пећи, Косову Пољу, већином су поломљени, док је на пример православно гробље у Витини, у званичним документима приштинских институција, преименовано у албанско.  

EUR/RSD 117.0746
Најновије вести