Улагање у војно здравство је улагање у квалитет живота

БЕОГРАД: У последње три године у развој војног здравства уложено је више стотина милиона динара, саопштило је данас Министарство одбране и навело да ће наставити улагања у војно здравство, за које каже да је поред својих редовних задатака успешно пружило помоћ грађанима Србије у години која је свету донела потпуно нове здравствене и безбедносне изазове због пандемије корона вируса.
vojna bolnica petrovaradin
Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Министарство напомиње да су у последње три године уложена значајна средства за обнављање инфраструктуре и набавку савремене опреме за рад војноздравствених установа.

Подсећа да је у периоду ванредног стања за само 14 дана завршена обнова и изградња нове болнице Војномедицинског центра "Карабурма", намењене за лечење оболелих од вируса Ковид-19.

Вредност те инвестиције је већа од 37 милиона динара, а набављена је и неопходна опрема.

Министарство наводи да Војномедицинска академија у протекле три године бележи знатна унапређења у раду, и подсећа да је 2017. године, инфраструктурно уређен хелидром ВМА, донација вредна 25 милиона динара, да је у 2018. набављена опрема за 217,7 милиона динара, док је у просторију и медицинску опрему за Очну банку ВМА уложено око 28 милиона динара.

Подсећа да је у ВМА у 2019. години набавила опрему за око 93 милиона динара, да је ове године у фебруару у ВМА отворена нова интензивна нега у Клиници за анестезиологију и интензивну терапију.

Вредност радова на адаптацији и припреми простора јединице интензивног лечења износи око 28,5 милиона динара, а за набавку нове медицинске опреме издвојено је 40,9 милиона динара.

У марту је реновиран и простор операционих сала у Центру за дневну хирургију Поликлинике ВМА, у шта је уложено око 1,5 милион динара.

У августу 2020. године отворен је адаптирани део Института за нуклеарну медицину ВМА укупне површине 245,03 квадратна метра, за шта је издвојено око 54,8 милиона динара са ПДВ, док цена медицинских уређаја износи око 93,2 милиона динара.

За Војну болницу Нови Сад прошле године набављен је операциони сто у вредности од шест милиона динара, а у 2019. за Војну болницу Ниш набављене су операционе лампе у износу од 6,5 милиона динара.

У Војној болници Ниш у 2018. години адаптиран је део операционог блока површине 120 квадратних метара и уређена операциона сала намењена микроинванзивној хирургији из области хирургије зглобова, што је инвестиција вредна 11 милиона динара.

Такође, у овој војноздравственој установи отворена је нова операциона сала за лапароскопску хирургији абдоминалних органа, опремљена видео артроскопом са пратећим сетовима за одређену врсту операције, за шта је издвојено 13 милиона динара, а реконструисане су и две просторије Одељења за радиологију и набављена четири дигитална рендген апарата нове генерације - укупне вредности 53,7 милиона динара.

У априлу 2020. године, у развод гасова за лечење ковид позитивних пацијената у Војну болницу Ниш уложено је око 9,4 милиона динара.

Захваљујући улагањима Министарства одбране у Центру војномедицинских установа Београд у марту 2018. године почела је са радом војна амбуланта на Бежанијској коси, а вредност инфраструктурних радова износила је 15 милиона динара.

У 2019. и почетком 2020. године у војноздравствене установе у стални радни однос примљено је више од 500 особа, како медицинског, тако и немедицинског особља, а на тај начин омогућено је да војне болнице Ниш и Нови Сад, Центар војномедицинских установа Београд и Војномедицинска академија буду и кадровски ојачане.

У јануару ове године купљено је шест нових санитетских возила вредних 33 милиона динара.

Такође, значајна су улагања у српску војну болницу нивоа 2+ у мировној мисији МИНУСЦА у Централноафричкој Републици, за чији рад је у 2019. години набављена медицинска опрема у износу 55 милиона динара.

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести