Уводе се ковид пропуснице од суботе од 22 сата у затвореним објектима

БЕОГРАД: „Епидемиолошка ситауција је и даље катастрофална и не смирује се и због тога је Кризни штаб данас донео одлуку да од сутобе, 23. октобра од 22 сата буде уведено обавезно поседовање валидне ковид пропуснице за боравак у свим угоститељским објектима у затвореном простору”, рекла је данас премијерка Ана Брнабић.
Танјуг/С. Радовановић/Кризни штаб
Фото: Танјуг/С. Радовановић/Кризни штаб

"То се односи на све угоститељске објекте и биће ковид пропуснице обавезне у ресторанима, кафићима, баровима и свим сличним објектима након 22 сата од суботе 23. октобра, тако да нећете моћи да будете у затвореном без валидне ковид пропуснице", рекла је Брнабићева на конференцији за медије после седнице Кризног штаба.

Рекла је да је било проблема око фотографија на ковид пропусницама, тако да оне неће имати фотографије већ ће ковид редари и друга овлашћена лица моћи да затраже на увид лични документ са фотографијом уз пропусницу, било личну карту или пасош или други званични документ издат од званичног органа.

Брнабићева је најавила да ће влада то о увођењу ковид пропусница усвојити сутра на редовној седници владе.

Ковид сертификати на папиру или у дигиталном формату

Брнабић је објаснила да ковид пропуснице које се уводе, не подразумевају само доказ о вакцинацији, већ и ПЦР тест не старији од 72 сата, антигенски тест не старији од 48 сати и потврду о прележаном корона вирусу не старију од седам месеци.

Она је на конференцији за новинаре након седнице Кризног штаба рекла да када се ради о вакцинама она подразумева да друга доза вакцине није дата пре више од 210 дана односно седам мсеци.

"За странце је потребан дигитални ЕУсертификат или сертификат оне земље са којом Србија има потписан уговор о признавању сертификата. Надамо се да ће ово поспешити вакцинацију. Ово је нама једини начин да победимо корона вирус", рекла је Брнабић.

Према њеним речима, сертификат ће моћи да се показује у папирном облику или у дигиталном формату преко мобилног телефона.

"Ковид редар ће скенитрати QR код који показује да ли је сертификат валидан", рекла је Брнабић и додала да ће чланови Кризног штаба држати предавања у школама и факултетима.

Како каже, ако имате велику скепсу пррема вакцинацији то није проблем само за епидемију корона вируса, већ и за вакцинацију према другим болестима које су нбестале а које би зато могле да се врате.

"Вакцина је највећа тековина савремене медицине и науке. Крећемо од суботе и молим све да због себеи ближњих, али и младих људи, поштују мере. Да носимо маске у затвореном, на отвореном када нема дистанце и да се вакциништемо. Вакцинација, вакцинација, вакцинација", закључила је Брнабић.

Вакцинација млађе деце од 12 година ако то одобри НИТАГ

Премијерка Брнабић изјавила је данас, на питање новинара да ли се због све већег заражавања деце ковидом 19 размишља о вакцинацији деце млађе од 12 година и да влада за такве одлуке чека препоруке Националног тела за имунизацију (НИТАГ), где седе наши најстручнији људи које имамо у земљи.

"Ту су наши најстручнији људи и како буду рекли, тако ћемо урадити. Молила сам њих да што пре донесу одлуку да вакцинација трећом дозом не буде након шест већ пет месеци, али они и даље траже додатне податке од Министарства здравља да би они били сигурни да је то у реду. Тако да ни ту нисмо могли без њих. Када ти људи кажу да је безбедно, онда је безбедно", истакла је Брнабићева.

Премијерка је истакла да су сви наши најбољи стручњаци и лекари рекли да је вакцинација безбедна за труднице, али да наравно да има и оних гинеколога који ће рећи да то није безбедно.

Ипак, званичан став струке, лекарске коморе и лекара, као и Медицинског факултета, је -да је безбедно.

"Сигурно ћете наћи идиота који ће да каже да је земље равна плоча", додала је она.

Брнабић каже да од када је уведена линија за пријаву лекара који износе такве ставове, да ниједан није пријављен, пошто је лекарска комора рекла да могу да изнесу свој став, али да ће онда остати без лиценце, пошто због таквих тврдњи људи умиру.

"Да ли треба да дамо деманти за сваког идиота? Па, нисмо луди", поручила је премијерка.

На питање да ли се не уводе оштрије мере због предстојећих празника и да ли има и вакцинисаних који умиру, Брнабићева наводи да сматра да је могуће без таквих мера да се стабилизује ситауција, али ако имамо 80 одсто вакцинисане популације старије од 12 година.

Подсетила је да су донете мере обавезног ношења маски у затвореном, затим да се држи дистанца, као и да објекти раде до један сат иза поноћ и још неке друге, као и да не би волела да у нашој земљи буде као у Мелбурну где полиција бије људе ако не желе да напусте објекат или носе маску.

Додала је да наравно да умиру и вакцинисани, али због старости или других придружених болести, што је око 10 одсто, али да они вакцинисани имају 100 пута већу шансу да преживе од оних невакцинисаних.

Па, 90 одсто људи на интензивним негама су невакцинисани, додала је она.

Истакла је да у Израелу који има висок степен вакцинације грађана има и даље један број заражених, али да су има празне болнице и људи са короном имају углавном симптоме грипа.

Вакцинација је једини излаз из овога, поручила је Брнабићева.

Пропуснице се уводе после 22 јер тада има више људи

Премијерка Брнабић изјавила је данас да се ковид сертификати уводе у угоститељске објекте зато што у то време има много више људи у затвореном простору, више музике и више контаката него у 9 сати ујутру.

Она је казала, одговарајући на питање новинара зашто се обавезује размак између друге и треће дозе највише седам месеци када то нигде у свету није одобрено, да то није тачно, да је бустер доза одобрена и да апсолутно даје ефекат.

"Вакцина је једини прави и сигуран одговор на пандемију. Важно је да људи којима је прошло седам месеци сада приме трећу бустер дозу, али да то није једини начин да имате ковид пропусницу", рекла је Брнабић.

На питање како је од краја јуна до данас вакцинисано свега 6,6 одсто особа, док је у првих шест месеци вакцинисано 48 одсто, Брнабић је признала да апели нису уродили плодом и поновила да је вакцинација важна и да спасава животе.

"Можете да се заразите као вакцинисани, али немате озбиљније симптоме. Да ли су апели уродили плодом? - нису; зашто неко одбија вакцинацију? - то је проблем читаве медицинске струке и стручнијих људи. Мислим да је то и шири друштвени проблем јер није ово прва вакцинација са којом смо имали проблем", рекла је Брнабић.

Она је појаснила да треба радити на едукацији људи о важности вакцинације да се не би вратиле неке болести које су раније нестале.

"Морамо да урадимо нешто због безбедности нашег друштва. Надам се да ће ово дати резултате. Пропуснице уводимо тамо где људи не морају да буду. То остаје као отворена мера", рекла је Брнабић.

Упитана да прокоментарише случај 16-годишњег дечака који је преминуо од корона вируса у кућној изолацији, Брнабић је казала да је о том случају сазнала из медија.

Додаје да је замолила Институт за јавно здравље "Батут" да погледа ситуацију у школама и припреми препоруку.

Такође, додала је да је Министарство просвете имало различите информације о ситуацији у школама од једног дела Кризног штаба због чега ће морати да се усагласе.

"Разговараћемо још о томе", рекла је она.

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести