Вујовић: Затварамо дивље депоније широм Србије

ЧАЧАК: Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је санирану и рекултивисану депонију "Прелић" код Чачка и истакла да се ради на затварању градских несанитарних депонија широм државе, али и на изградњи регионалних депонија у којима ће се одлагати отпад из оближњих места.
v
Фото: Tanjug/ Video arhiva

Вујовићева је, заједно са градоначелником Милуном Тодоровићем, обишла санирану и рекултивисану депонију "Прелић”, која је на периферији Чачка заузимала површину од 12 хектара.

Ми се трудимо да стекнемо, пре свега, услове да изградимо модерне, регионалне, рециклажне центре, као што се одвијају радови на регионалној депонији `Дубоко` Ужице, којој свакако гравитира град Чачак, а која ће ускоро бити и проширена како би, управо на најбољи могући начин апсорбовала ђубре свих општина и градова који гравитирају ка њој. А такође, изузетно је важно и затварање оваквих локација, које су деценијама уназад мучиле становништво, рекла је Вујовићева.

Навела је да је затворена и депонија `Стањевине` у Пријепољу, као и депонија у Богатићу.

Тренутно радимо на документацији да се затвори прибојска депонија. И широм Србије ћемо градске несанитарне депоније затварати, али за то нам је најважнији предуслов да постоји у близини регионална депонија ка којој ће гравитирати тај отпад, додала је министарка.

Градоначелник Тодоровић је рекао да су деценијама град Чачак и околна места имали несанитарну депонију "Прелићи" и да је та депонија пре девет година затворена.

Пре две и по године, кренули смо и у велику рекултивацију и санацију ове несанитарне депоније града Чачка. Успели смо уз велику подршку Владе Србије, пре свега захваљујући ресорном Минситарству заштите животне средине, са 172 милиона динара у три фазе, рекао је Тодоровић.

Додао је да је 28 милиона динара инвестирао град Чачак.

И ево дошли смо, после 12 хектара нехуманог простора, пре свега због становника који живе у овом делу Чачка, Атенице и околине, око хиљаду домаћинстава, на овај прелепи простор, на 12 хектара зелене површине. Тренутно се ради отплињавање, завршна фаза, 17 одсто метана још је остало у телу депоније. Надамо се, да до краја године цела депонија буде санирана, рекао је градоначелник.

Након посете депонији, министарка је обишла и ЈКП "Комуналац”, коме је, у оквиру пројекта ЕИСП2-Програм за развој инфраструктуре у животној средини, а у сарадњи са Министарством животне средине и Краљевине Шведске испоручено око 15.000 канти за примарну селекцију у домаћинствима, као и 392 контејнера за суви отпад, односно 248 ''жутих'' контејнера за стаклену амбалажу, а намењених за постављање на јавну површину, код објеката за колективно становање.

Молим, такође и Чачане, да се одговорно понашају према животној средини, да искористе опрему на најбољи могући начин. Ми ћемо се као министарство трудити да и поред тога што смо у ову депонију уложили заједно, скоро 200 милиона динара у њену санацију, да ускоро започнемо и следећи велики пројекат, а то је изградња постројења за прераду отпадних вода, захваљујући и помоћи страних партнера и могућности кредита, како би изградили то постројење које је неопходно, рекла је Вујовићева.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести