Здравствени проблеми и безбедност у саобраћају ЕВО КОЈЕ ЛЕКОВЕ НЕ ТРЕБА ПИТИ КАД СЕ СЕДА ЗА ВОЛАН

НОВИ САД: Према подацима Светске здравствене организације (СЗО), повреде у саобраћајним несрећама ће бити пети водећи узрок смрти до 2030. године, што представља озбиљан јавноздравствени проблем широм света. Вожња моторног возила је сложен задатак, због чега возачи морају бити у стању да виде, размишљају и правилно реагују. Неки лекови, било да су они који се у апотеци издају на рецепт или без, могу утицати на ове вештине.
lekovi tablete
Фото: pixabay.com

Прву групу чине лекови који могу да утичу на способност управљања моторним возилима и машинама, а обележавају се празним црвеним троуглом (∆) на спољашњем паковању лека. Другу групу чине медикаменти који снажно утичу на способност управљања моторним возилима и машинама, и под чијим дејством апсолутно не би требало возити, а означавају се пуним црвеним троуглом (▲) на спољашњем паковању лека. Трећу и најопаснију групу чине лекови који се убрајају у опојне дроге, а обележавају се знаком параграфа (§) на спољашњем паковању лека.

Неки уобичајени нежељени ефекти ових лекова који могу утицати на вожњу укључују осећај поспаности или умора, вртоглавицу, несвестицу, мучнину, замагљен или двоструки вид, језу, нестабилност, збуњеност, неспособност да се правилно концентрише, процени удаљеност или брзина, слабост мишића или слабија координација, анксиозност. Због чињенице да неки лекови могу да утичу на вожњу толико значајно да су еквивалентни конзумирању алкохола више од законске границе, у апотекама у нашој земљи фармацеути свакодневно саветују грађане о утицају лекова на способност вожње, дајући тако значајан допринос повећању информисаности јавности о утицају лекова на вожњу, објашњава фармацеут Фармацеутске коморе Србије Јасна Анђелковић,.

Примери лекова који могу да угрозе вожњу, а на које редовно фармацеути у апотекама скрећу пажњу укључују лекове за несаницу, анксиозност, епилепсију, антидепресиве (користе се за депресију и за болове у нервима, мигрене, проблеме са бешиком), антипсихотике (користе се за стања као што су шизофренија и биполарни поремећај), неки антихистаминици (користе се за алергије, прехладу и грип), опиоиди (користе се за ублажавање болова), неки препарати против прехладе и грипа, као и одређени лекови за крвни притисак, мучнину.

Ризици су већи ако се узима више од једног од ових лекова или ако се конзумира алкохол док се узимају ови лекови. Фармацеути такође наглашавају да неки лекови могу да вас учине сигурнијим возачем лечењем стања која би утицала на вашу вожњу, као што су дијабетес, епилепсија или срчана обољења, наводи Анђелковић.

Фармацеутска комора Србије јхе и ове као и претходних година с пролећа, обележила Недељу превенције повреда у саобраћају кампањом у апотекама, где се препоручивало грађанима да додатно разговарају са фармацеутом о било ком леку који може да утиче на вожњу. Ово је актуелно током целог лета због масовних путовања на годишње одморе.

На овај начин преносимо јасну поруку грађанима да увек следе упутства за употребу и прочитају упозорења на паковању лекова и материјале које даје апотека, а који говоре о утицају лекова на вожњу. Апелујемо на грађане да учешћем у овој кампањи Фармацеутске коморе Србије помогну да проширимо свест да може бити више од једног начина да будете под утицајем током вожње, и да тако заједнички допринесемо већој безбедности свих нас у саобраћају, каже Јасна Анђелковић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести