ИНТЕРВЈУ Градоначелник Милан Ђурић: Егзит попунио преко 90% смештајних капацитета у Новом Саду! КИНЕСКИ ГИГАНТ ЛИАНБО ГРАДИ ФАБРИКУ У КАЋУ

Крајем месеца пред новосадским одборницима биће ребаланс буџета.
milan djuric hadza
Фото: Дневник/ Р. Хаџић

О томе и о помоћи пензионерима, о повећању субвенција за боравак деце у вртићима, као и о инвестицијама које ће отворити нова радна места у Новом Саду, разговарали смо са градоначелником Миланом Ђурићем који се овом приликом осврнуо и на како је рекао успешно реализован Егзит фестивал и на бенефите које не само Град Нови Сад, већ и Београд и Србија имају по питању овогодишње рекордне посећености од око 200.000 посетилаца.

Разговарали смо о програмима које Град спроводи у области социјалне политике. Пренео нам је утиске са посете новосадским основцима чији је боравак на мору омогућио Град са Црвеним крстом Новог Сада, а говорио је и о реализацији друге фазе пројекта “Чиста Србија”.

Какви су планови за ребаланс буџета?

– Веома важне одлуке смо донели када је у питању овогодишњи ребаланс буџета које ћемо предложити одборницима. Пре свега истакао бих да Град Нови Сад последњих година у целости субвенционише боравак деце у државном вртићу, али је и први Град који је увео субвенције за боравак деце у приватним вртићима. Ребалансом буџета смо предложили додатна издвајања за приватне вртиће и то повећање субвенција за боравак са 3.700 на 3.800 деце у укупном износу од 27.000.000 динара, и то са 10.000 динара на 13.000 динара за целодневни боравак деце узраста од шест месеци до три године, док је за за узраст од три до седам година са 8.000 динара повећан на 10.000 динара. Такође, ребалансом су предвиђена и додатна средства за накнаду дела трошкова за вантелесну оплодњу у износу од 6.500.000 динара. За накнаду трошкова за услуге личног пратиоца предвиђен је износ од додатних 69,9 милиона динара. Ребалансом буџета предвиђен и додатни износ средстава за накнаду трошкова за услугу персоналне асистенције за још девет нових корисника у износу од 8,5 милиона динара. Град Нови Сад ће и ове године упутити финансијску помоћ породицама са децом и младима оболелим од тешких болести које се не могу успешно лечити у Републици Србији, у износу од 30.000.000 динара. Поред свих давања које обезбеђује Република Србија, Град Нови Сад годинама обезбеђује финансијску подршку пензионерима са најнижим пензијама, у износу од 5.000 динара. Овим ребалансом предвиђено је повећање тог износа са 5.000 динара на 10.000 динара за све пензионере са најнижим пензијама као вид новчане помоћи за побољшање материјалног положаја. Истакао бих и да ће уследити и додатна издавајања за спорт, културу, привреду, образовање, али и инвестиције. Такође, Град Нови Сад издваја значајна средства за реконструкцију и санацију новосадских улица, а поред већ опредељених милијарду динара основним буџетом, ребалансом је предвиђено додатних 600 милиона динара за ту намену и та средства ћемо гледати да уложимо углавном у приградска насеља и асфалтирање улица.

Завршио се Егзит, какви су утисци, да ли су опет оборени рекорди?

– У Новом Саду у претходним данима одржан је још један Егзит фестивал, вероватно најбројнији до сада. Верујем да ћемо сваке наредне године обарати рекорде, баш како је то чињено и претходних година. Када је у питању попуњеност смештајних капацитета неколико дана пред фестивал, она је била изнад 90 одсто. Тај податак се односи на регистровани смештај, дакле хотеле, хостеле и регистровани приватни смештај. Гостима фестивала на располагању је био и Егзитов камп. Према првим информацијама, Егзит је ове године посетило више од 200.000 гостију. Поред Новосађана и туриста из целе Србије, ове године на Егзиту су били најбројнији гости из бивших југословенских република, потом из Турске и Бугарске, као и из Мексика, Велике Британије, Аустралије и Новог Зеланда. У складу са личним могућностима и плановима за боравак, они су и бирали која врста смештаја им највише одговара. Када су у питању званични подаци Републичког завода за статистику, исти показују како је у Новом Саду за првих пет месеци ове године боравило више од 88.000 туриста, који су остварили близу 226.000 ноћења у овом периоду. То је раст у односу на прошлу, уједно рекордну годину, за око 18 посто у доласцима и 15.9 процената у ноћењима туриста. Истакао бих и да је највећи пораст од готово 30 посто у односу на исти период прошле године забележен у доласцима страних туриста. Само у мају је забележено више од 58.000 ноћења, у чему је удео ноћења страних туриста две трећине, односно више од 40.000 остварених ноћења. Просечна дужина боравка за првих пет месеци износи 2,5 дана када говоримо о укупном броју туриста који су дошли, док је дужина боравка страних туриста близу три дана. Још увек чекамо званичне податке за јун, али процене су да је Нови Сад у јуну посетило близу 20.000 туриста, који су остварили близу 55.000 ноћења. Добра повезаност са Београдом, односно „Соко” нам такође доводе одређен број туриста који су на пропутовању и одлуче да у оквиру свог обиласка посете и Нови Сад и околину.

Последњих дана Егзита били сте у посети црногорским општинама које конкуришу за Европску престоницу културе. Шта је Новом Саду донела та титула?

- Година када је Нови Сад био Европска престоница културе донела је многе бенефите за наш град. Сумирајући резултате тог највећег европског пројекта у култури можемо само са поносом да закључимо да су ефекти најважнијих предузетих активности трајни. Успели смо да решимо јако битна дугогодишња питања у култури. Нови Сад је добио нову зграду Музичке и Балетске школе и прву праву концертну дворану. Лице подграђа Петровардинске тврђаве је измењено, а то је први корак у остварењу наше мисије да тај део града постане културно - туристичка дестинација на понос свих Новосађана. Некадашња запуштена индустријска зона такозвана Кинеска четврт, претвара се у Креативни дистрикт по којем ћемо бити препознатљиви и ван граница наше земље. Културне станице изграђене су широм града и активно раде, чиме је постигнут циљ децентрализације културе. Основана су тела која континуирано комуницирају са свима заинтересованим актерима у култури, уклоњена је баријера између владиног и невладиног сектора, сви су на свој начин укључени у креирање и реализацију културне политике. Успели смо да култури створимо заслужено централно место и да је отворимо за грађане и привреду да покажемо да у тој области лежи велики потенцијал за развој читаве заједнице. Путем тог доброг искуства, добре праксе коју смо створили као Град, многи градови нам се обраћају за помоћ и савете. Добру праксу треба ширити и поделити и увек ћемо то чинити, имајући у виду да је Нови Сад, захваљујући претходном градоначелнику Милошу Вучевићу, садашњем потпредседнику Владе РС и министру одбране у Влади, створио јединствен модел и концепт европске престонице културе, који је прошао веома, веома запажено у свету са невероватним оценама.

Видели смо са сте обишли добре новосадске ђаке који летују захваљујући акцији Града и Црвеног крста. Колико су вама лично важне такве акције, и шта Нови Сад све чини да би помогли и деци слабијег материјалног стања?

- Прво сам их испратио на поласку из Новог Сада, а онда сам и обишао у Црној Гори. Укупно 75 дечице са осмехом на лицу и пет васпитача, испратио сам пре неколико дана и у истом расположењу сам затекао и у Црној Гори. Од 2006. године у оквиру пројекта Програми и активности за помоћ деци и младима у стању социјалне потребе који Град заједно са Црвеним крстом Новог Сада реализује, на летовању на мору је по 10 дана боравило преко 950 основаца из нашег града. То им је награда од њиховог града, за то што су вредни и добри ђаци, добра деца и добри другари. Дечица коју сам испратио пре неколико дана уживаће 10 дана у одмаралишту Црвеног крста Србије „Криста Ђорђевић” у Баошићима. Важно је напоменути да је за овај Програм обезбеђено 2.700.000 динара за 2023. годину. Као Град наставићемо да издвајамо новац за ову намену и у наредним годинама и да тражимо додатне начине како да помогнемо дечицу слабијег материјалног стања.

Слађана Аничић Илић


Долазе светски привредни гиганти

У јавности се претходних недеља чуло за име кинеског гиганта Лианбо, можете ли нам нешто више рећи на тему да ли ће заиста и ово име бити на листи оних који послују и производе у индустријским зонама у Новом Саду, поред Континентала, Бери калебаут, Нидека?

- Историја се пише последњих година у нашем Граду када је у питању привредна активност. Број запослених у нашем Граду има континуирани раст. Према последњим званичним подацима са пресеком у априлу Град има 175.287 запослених, односно 44.566 више запослених него 2012. године. Стране директне инвестиције које су претходних година отвориле фабрике у нашем Граду и због којих су наше индустријске зоне једне од најразвијенијих у овом делу Европе, запошљавају 8.217 лица, што наших суграђана, што оних који гравитирају ка Новом Саду из оближњих општина. Гиганти, чија имена смо некада само сањали, развили су индустријску зону Север 4, радну зону Каћ, шири се радна зона Север 1. Не заборавимо и домаћу привреду, не заборавимо све мале предузетнике који изузетно доприносе укупној економској снази града и привредном амбијенту. Потенцијал је велик за даљи развој и на томе радимо свакодневно. Пре неких месец дана сам са мојим Новосађанима поделио дивну вест о доласку нове инвестиције кинеске фабрике Лианбо за коју ће ЦТП изградити фабрику у радној зони Каћ. Компанија Лианбо се бави производњом металних делова за све врсте мотора у аутоиндустрији, а оно што потврђује ниво квалитета производа ове фабрике јесте чињеница да су неки од најпознатијих клијената Фолцваген и Нидек.

Ово је будућност нашег Града, наше државе! Уз помоћ и подршку Председника Републике Србије Александра Вућића, успели смо да се изборимо да још један свестски гигант изабере Србију и наш Нови Сад, и да име Лианбо увећа укупну суштинску вредност даљег развоја индуструјских зона у нашем граду, са доминатним развојем ауто индустрије и фабрика које послују у тој привредној грани. Лианбо инвестиција је вредна 75 милиона евра, од чега ће 15 милиона евра бити уложено у инфраструктуру и изградњу објекта, док ће 60 милиона евра износити вредност саме инвестиције. У првој фази ова фабрика ће запошљавати 500 лица.


Централни пречистач у Роковом потоку у Петроварадину

Спомињало се у јавности да следи реализација друге фазе пројекта „Чиста Србија” у нашем граду. Да ли је нашем граду одобрена друга фаза, која вредност је у питању и шта ће све бити рађено? Колико граду значи када оволико велике пројекте у целости финансира држава?

- Тако је, фантастичне вести за наш Град. Влада Републике Србије је претходне недеље одобрила нашем Граду реализацију друге фазе пројекта “Чиста Србија” који подразумева изградњу 30.940 метара канализационе мреже и пречистача отпадних вода на Ченеју, вредности 28,2 милиона евра. Дивне вести за многе делове нашег Новог Сада. Подсетио бих и да је реализација прве фазе овог пројекта у току, вредности 27,3 милиона евра. Искористио бих прилику и да се захвалим министру Милошу Вучевићу на напорима које је уложио да Град Нови Сад буде део овог пројекта и то у оволиком обиму.  Када је у питању канализациони систем Града, пројекти који су обухваћени другом фазом од стратешке су важности и део пројеката је директно везан за оно што следи у наредној трећој фази реализације пројекта, а то је изградња Централног пречистача отпадних вода у Роковом потоку у Петроварадину. Искористио бих ову прилику и да обрадујем грађане оних делова у којима тренутно нема изграђене мреже и где ће бити изграђена канализациона мрежа. Грађани Горњих ливада на Клиси ће се уверен сам веома обрадовати обзиром да у складу са пројектно – техничком документацијом почињемо изградњу канализационе мреже у дужини од више од пет километара. Реконструкција колектора канализације у Максима Горког, након чега нам следи и уређење саобраћајних површина, такође је веома значајан за наш град. Како сам рекао низ пројеката укупне дужине преко 30 километара мреже. Потписивање анекса уговора са Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре следи почетком наредне недеље, а након тога што бржа реализација свих активности и почетка изградње.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести