„Југоалат” на танкој жици између стечаја и реорганизације

Једина преостала фабрика у металском комплексу у Новом Саду „Југоалат”, на Футошком путу 8, после власничке трансформације још преживљава транзицију.
jugoalat, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Опстаје на папиру јер у фабрици није радно, али већински власник Спасоје Јаковљевић настоји да сачува фабрику између стечаја и реорганизације. 

Нови стечај уведен је у марту прошле године због непоштовања Унапред припремљеног плана реорганизације, а ових дана на огласној табли Привредног суда у Новом Саду објављен је нови пречишћен текст УППР-а АД „Југоалат” у стечају, где га повериоци у стечајној писарници могу погледати од 8 до 13 часова.

Јаковљевић сада очекује да ће УППР прихватити већина поверилаца од око 400 махом бивших радника и Пореске управе.

– Суд би нови, пречишћени текст УППР-а требало да разматра 10. децембра, када би и повериоци требало о њему да се изјасне – каже Јаковљевић, наводећи да је потребно да половина поверилаца буде за план да би био прихваћен.


Много година до правде...

Фабрике је у Јаковљевићевом поседу од фебруара 2009. године, када је купио 63 одсто акција „Југоалата”, али је већ после годину и по, јуна 2010, добио прву судску одлуку о отварању стечаја.

Од тада, у протеклих осам година суд је више пута у „Југоалат” уводио стечај, усвајане су одлуке о реорганизацији фабрике, а виши судови су те судске одлуке поништавали. Била је донета 22. марта 2011. године и одлука суда о банкроту, и за 6. април заказана и продаја имовине, али се то није догодило јер је Уставни суд Србије поништио банкротство 15. марта 2012. године.


По његовим речима, УППР предвиђа исто што и ранији планови реорганизације: покретање производње, активирање пословних партнера и оспособљавање погона за поновни рад, да би се вратили дугови фирме, који, како наводи, износе око шест милиона евра.

– За почетак смо предвидели да се запосли 50 до 60 радника, а временом, кад се производња заука, а купци изнова код „Југоалата” буду куповали алат и резрвне делове, повећа и број радника и обим производње – каже Јаковљевић.

Он није навео колико планира да уложи да фабрику покрене, али је споменуо да је до сада у „Југоалат” уложио око милион евра.

Стечај је у фабрику уведен у марту прошле године и од тада је Привредни суд три пута одбијао УППР, а Апелациони суд укидао одлуке новосадског Привредног суда (Спасоје Јаковљевић)

Од отварања стечаја прошло је годину и по, а за то време је, каже власник, Привредни суд три пута одбијао УППР, а Апелациони суд укидао одлуке новосадског Привредног суда.

– Разлог зашто је последњи пут план одбијен Привредни суд је нашао у томе што су два правна лица – повериоца, дали изјаву да су видели УППР, али су рекли да нису сигурни у то да ће и гласати да се реорганизација усвоји јер је „Југоалат” у стечају, што није било тачно јер је апелација одбацила одлуку Привредног суда и дала предност реорганизацији – навео је Јаковљевић. – Зато сам се жалио Уставном суду Србије јер Привредни суд није у Агенцији за привредне регистре, када је Апелациони суд одбио његову одлуку, то унео у регистар, и тако је довео у заблуду два правна лица. Зато је сада нови уређени и пречишћени текст УППР-а поново пред повериоцима. Та нова верзија реорганизације не разликује се од претходног УППР-а, већ је то пречишћена верзија у погледу закона.

По његовим речима, дугови од шест милиона евра су надувани – реално су упола мањи.

– Да ми је допуштено да радим, „Југоалат” би се за осам година подигао на ноге и био у металском комплексу фабрика за углед, што је својевремено и био. Уместо пуних фабричких хала с радницима и са залихама робе, рачун „Југоалата” је блокиран, а повериоци, бивши радници, упркос правонажним судским пресудама, не могу да наплате потраживања настала због неисплаћених плата у периоду док нисам постао већински акционар – предочава Јаковљевић.    

З. Делић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести