Дачић: Избори треба да буду што пре

БЕОГРАД: Лидер СПС и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да избори треба да буду одржани "што пре", у складу са изборном процедуром која ће се наставити након што буде укинуто ванредно стање.
dacic
Фото: Tanjug/T.Valič, arhiva

Дачић је за РТС рекао да је ситуација у вези са изборима потпуно јасна, те да треба покренути изборни процес тамо где је прекинут када је уведено ванредно стање.

"Несхватљиво ми је да било ко говори о томе да изборе треба померити за јесен, да то тад треба да траје ванредно стање... У овој земљи постоје Устав и закони", рекао је Дачић.

Он је истакао да избори треба да буду одржани "што пре", уз епидемиолошке мере.

"Живот мора да се врати у нормалу... Ја ћу цитирати доктора Предрага Кона који је рекао да пола милиона људи годишње у свету умре од сезонског грипа... Ситуација каква год да је, мора да се преживи и морамо да се организујемо тако да се из неке панике не изроди велика хистерија", рекао је Дачић.

Упитан да ли је он за то да се избори одрже 28. јуна, Дачић је рекао да је њему свеједно.

"Мени је свеједно, зависи кад ће бити укинуто ванредно стање", рекао је Дачић.

Он је рекао и да би волео да део опозиције који је најављивао бојкот изађе на изборе.

"Ту нема више спорних питања, нек изађу на изборе, да видимо, не треба око тога да правимо фаму, свако ко политизује кризу кад се боримо за животе људи, треба да се покаже на изборима. Мислим да ћемо зато победити и њих и корону", рекао је Дачић.

Држава показала да уме да управља кризом

Дачић је изјавио да је Србија остварила изванредне резултате у борби против негативних последица вируса, истичући да се наш здравствени систем показао као веома успешан.

"Успели смо и показали да умемо да управљамо кризом, да систем функционише у најтежим моментима, а да при томе имамо још и добре економске резултате", рекао је Дачић.

Говорећи о транспорту грађана, Дачић је навео да отварање граница не зависи само од Србије, већ и од других земаља, додајући да је, на пример, Мађарска дозволила и тзв. хуманитарни коридор, јер су границе и даље затворене.

Сматра да би требало да постоји постоји један заједнички приступ, који је, каже, на почетку кризе изостао, па је свака земља примењивала своје мере, али је ЕУ направила "мапу пута", која се односи за државе чланице, али делом може да се односи и на кандидате.

Дачић је рекао и да укидање ванредног стања, не значи да ће одмах бити укинуте све мере, с обзиром да пандемија траје.

"Државно руководство, на челу са председником и владом, урадило је важан посао и резултати показују да смо ову фазу успешно урадили. У следећој фази, корона ће бити бити присутна у нашим животима", рекао је Дачић.

Министар је истакао да ће се у наредном периоду, који неминовно носи промене у светској политици и геополитичким односима, Србија трудити да задржи основне поставке своје спољне политике.

Он је приметио и да постоји проблем нефункционалности међународних институција, које нису у довољној мери синхронизовано одговориле на све проблеме.

Дачић се осврнуо и на ситуацију у свету, наводећи да све подсећа на проблеме из 2009. године.

Истиче да је тада направљена атмосфера неповерења која је довела до тога да се људи нису вакцинисали и да је зато потребно направити безбедну и ефикасну вакцину.

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести