Дачић: Нису само реформе кључне за улазак у ЕУ

ЛОНДОН: Први потпредседник Владе и министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да нису само реформе кључне за чланство у ЕУ, а да о томе сведоче захтеви за решавање политичких односа између Београда и Приштине, али и Скопља и Атине.
ivica dacic, Tanjug
Фото: Tanjug

Он је то изјавио на састанку министара спољних послова у оквиру Самита о Западном Балкану, који се одржава у Лондону, и подвукао да за ЕУ реформе нису једина ствар на коју гледа.

"На пример, ми можемо бити најдемократскија земља на свету, али ако нисте напредовали у дијалогу са Приштином, нема напретка ни у преговорима са ЕУ. Имате случај Скопља и Атине, Македонија је могла у смислу реформи да ради шта хоће, али да нису решили питање имена, никада не би напредовали даље", рекао је Дачић.

Он је, стога, предложио да се унутар постојећих чланова ЕУ изврши анализа и провери колико су те државе стварно у складу са ЕУ стандардима.Шеф српске дипломатије је указао да реформама управља ЕУ, кроз отварање и затварање поглавља, који, каже, такође, имају своје услове за отварање и затварање, и подсетио да Србија на тај начин тренутно преговара.

Имајући у виду шта се све говорило у протеклих двадесетак година, примећује Дачић, каже да је Србија требало одавно бити део ЕУ."Свака власт је, још од Горана Свилановића до мене, обећавала да ће то бити ево баш сада за ову прилику", каже Дачић и сматра да су сви постали помало уморни и од реформи и од проширења, како земље у региону, тако и земље у ЕУ.

"Мислим да је после изласка Велике Британије из ЕУ, једина нада и спас за ЕУ да Западни Балкан уђе", закључио је Дачић.

Дачић: Јасно да су проблеми у ЕУ и око ње и даље актуелни

ЛОНДОН: Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је након састанка министара у оквиру Самита Западни Балкан да је било речи о европској перспективи региона, заједничким пројектима, атмосфери решавања билатералних питања мирним путем и потреби да се превазиђу проблеми из прошлости. 

Дачић је након састанка министара спољних послова рекао да је јасно да су проблеми у Европској унији и око ЕУ и даље актуелни. "Нешто није у реду чим се британски министар спољних послова Борис Џонсон није појавио. Ја сам се увек шалио да, кад год се ми са простора бивше Југославије окупимо на једном месту, дође до распадања", приметио је Дачић. 

Џонсон је, отприлике у то време, поднео оставку због неслагања са британском владом око Брегзита.Дачић је додао да су он и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић имали разговоре са министрима земаља у региону и званичницима ЕУ, те да су они прошли у доброј атмосфери.

"Разговарали смо на уобичајен начин о европској перспектви Западног Балкана, пројектима, атмосфери решавања билатералних питања мирним путем, о потреби да се превазиђу проблеми из прошлости...Самим тим, на неки начин је оно што се тиче формалног дела и закључака завршено у коректној атмосфери", пренео је Дачић новинарима. 

На питање о чему се разговарало на маргинама састанка, министар је рекао да са министрима спољних послова има честе сусрете, а да у оквиру самита никаквих озбиљних разговора није било. 

"Питају ме да ли сам се срео тет-а-тет са Пацолијем. Ми се срећемо на разним местима. Ништа се спектакуларно није десило. Наравно да ме је Пацоли питао да ли сам дошао из Аустралије, пошто сада не зна одакле долазим због земаља које су повукле признање Косова", поручио је Дачић. 

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести