ЕПАРХИЈА РАШКО-ПРИЗРЕНСКА ДЕМАНТУЈЕ КУРТИЈЕВО НЕУТЕМЕЉЕНО ХВАЛИСАЊЕ Светиње уништене у Погрому обнављање новцем Србије, ЕУ и Русије, али не и Приштине

ПИЗРЕН: Манастири и цркве Српске православне цркве, уништени у мартовском прогому 2004. године, обнављани су новцем државе Србије, ЕУ и других земаља, као и донацијама из Русије вредним више од милон долара, саопштила је Епархија рашко-призренска поводом тврдњи премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија да су новцем пореских обвезника на КиМ обновљени објекти СПЦ који су уништени у Мартовском погрому 2004. године.
kosovo pogrom
Фото: Tanjug (video, arhiva)

Из Епархије су подсетили да су 17. и 18. марта 2004. албански екстремисти уништили или тешко оштетили 35 манастира и цркава Српске православне цркве.

Уз сагласност Светог архијерејског сабора СПЦ од 2005. до 2010. године, Комисија за обнову Савета Европе, у којој су поред СПЦ и Завода за заштиту споменика културе Србије, учествовали и представници привремених приштинских институција, обновљен је највећи део уништених цркава, наводи се у саопштењу Епархије рашко-призренске достављеном Тан‌југу.

Новац је, како су додали, уплаћиван преко институција у Приштини, али је долазио и из страних земаља. 

Из Епархије подсећају да је ЕУ директно својим средствима обновила комплекс Призренске богословије, али и додају да су у њеној обнови учествовали и Влада Републике Србије и верници Руске православне цркве.

"ЕУ је својим средствима обновила и епископски двор у Призрену и још неке објекте независно од Комисије за обнову и у непосредној сарадњи са Епархијом", навели су из Епархије.

Донација Руске Федерације од милион долара уплаћена је на међународној донаторској конференцији у Паризу за обнову оштећених цркава и то преко Унеска.

Процес обнове испред СПЦ водио је по благослову Светог Архијерејског Сабора епископ Теодосије.

Подсећају да је процес обнове у сарадњи са привременим приштинским институцијама прекинут 2010. након инсистирања Приштине да из Комисије за обнову мора да изађе Завод за заштиту споменика културе Србије, који је до тада за све обновљене објекте радио пројектну документацију и са својим експертима надгледао радове.

Обнова је наредних година настављена трудом Епархије рашко-призренске и уз помоћ међународних и домаћих донатора, саопштили су из епархије.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести