Помен у Чуругу - Не заборавити жртве рације у Бачкој

Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор и председник покрајинске владе Игор Мировић присуствовали су данас у Чуругу код Жабља, централном

помену на све жртве злогласне рације мађарских фашиста у јануару 1942. године у Бачкој. 

Након парастоса у Храму Вазнесења Господњег, у Музеју жртава рације у Чуругу – некадашњем житном магацину где су се одиграли трагични догађаји, одржан је помен и положени су венци у знак сећања на невино настрадале у рацији.
Мировић је рекао да се пре 75 година у ледом окованој Шајкашкој, чинило да је људско заувек узмакло пред нељудским, јер је само у Чуругу, за свега неколико дана, побијено готово 900 невиних људи, међу којима је било и деце. 
 
Злочини каквих нема у историји ових простора, настављени и у другим местима у јужној Бачкој, да би у јануарској рацији мађарских фашиста убијено готово 4.000 људи.
Мировић је поручио да невини страдалници заслужују вечно сећање, јер, како је рекао, ко заборави злочин, осуђен је да се злочин понови и да у њему опет буде или жртва, или, што је још горе, да га сам почини.
 
„Зато ћемо наредних дана у знак сећања на жртве обићи и Жабаљ, Мошорин, Лок, Тител, Гардиновце, Бечеј и друга места јужне Бачке, да се свуда поклонимо жртвама и поновимо да их никада нећемо заборавити“, рекао је  Мировић и додао да не смемо заборавити и све друге невине жртве тих страшних времена.
 
„Зато овде, у Чуругу, данас и јесмо сви заједно, без обзира на којој страни су током Другог светског рата били наши преци. Ту смо са јасном свешћу да истинског помирења и трајног мира међу људима и народима нема ако бројимо и осуђујемо само туђе, а прећуткујемо сопствене грехе“, нагласио је Мировић. 
 
Пастор је истакао да ни од своје, ни од заједничке историје нико не може побећи, и да је мало ко веровао да ће, као што је то данас, Чуруг постати заједнички симбол страдања. 
Он је нагласио да су данас, када су деценије протекле од ратних страхота, припадници два народа "спремни и жељни заједничког поклоњења пред жртвама и да не верујемо деценијама понављаним демагогијама, да злочин може бити колективан".  
 
"Злочин увек има своје лице. Заједнички може да буде само саосећај и поклоњење жртвама“, рекао је Пастор и подсетио на то да су се у јуну 2013. године, председници Србије и Мађарске заједнички поклонили жртвама у Чуругу, онима из 1942. и онима из 1944 – 45. године и изрекли просту истину  да се у рату бирају стране, а починилац злочина има своје име и презиме. 
 
Нагласивши да је наша дужност и обавеза да сачувамо успомене на чурушке страдалнике, Пастор је додао да би у Топаловом магацину у Чуругу током целе године требало одржавати отворене разговоре о суочавању са прошлошћу, као и да би се требало сетити и свих добрих и праведних  људи који су покушавали и ризиковали своје животе да би спасили животе својих комшија. 
 
Осим Игора Мировића и Иштвана Пастора окупљенима се обратио и председник Општине Жабаљ Чедомир Божић, а обележавању годишњице рације у Бачкој присуствовали су и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, представници Амбасаде Мађарске, великодостојници Српске православне цркве, Јеврејске општине Нови Сад и представници Меморијалног друштва "Рација 1942", које окупља и потомке настрадалих.
 
Крајем прошле године, на иницијативу Покрајинске владе и Епархије бачке Српске православне цркве, образован је Одбор  за обележавање рације у Бачкој, који ће, од ове године, почев од Чуруга, сваког јануара у другом месту организовати централни помен у знак сећања на те трагичне историјске догађаје у Бачкој.
 
Данас су тим поводом, у Храму Вазнесења Господњег у Чуругу, митрополит  загребачко-љубљански Порфирије и епископ бачки Иринеј Буловић, одржали молитву за невино пострадале жртве рације у Бачкој.
Житни магацин у Чуругу, у ком су мађарски фашисти убили 420 невибних људи, а њихова тела бацили у Тису, претворен је Музеј зртава рације.
(Танјуг)
 
EUR/RSD 117.1155
Најновије вести