Посланици о аферама ДС, брату премијерке, офф шор компанијама...

БЕОГРАД: Посланици Скупштине Србије постављали су данас питања представницима извршне власти, а интересовала их је веза брата премијерке Ане Брнабић са предузећем Гоша, афере функционера ДС, офф шор компаније министра Ненада Поповића, као и финансирање председничке кампање лидера СНС. 
skupstina srbije
Фото: Tanjug (O. Toškić, ilustracija)

Посланица СНС Душица Стојковић рекла је да је до сада ухапшено и процесуирано 44 најближих сарадника и високих функционера ДС, али је приметила да су неки од њих избегли руку правде. 
Она је питала да ли је тачно да је Вук Јеремић бивши шеф дипломатије “опустошио” буџет за 3,6 милиона евра за своја луксузна путовања, приватне авионе, те да је преко 200.000 евра платио само за ноћења по лускузним хотелима. 

Зар није безобразлук да тај Јеремић, који је са Ђиласом уништавао Београд, сада говори о нефункционисању града И прича о поштењу, а шта је све могло да се изгради за 3,6 милиона евра…Скандалозно је да Јеремић критикује градску власт, док је, захваљујући СНС, престоница сада град кранова, има преко 1. 111 активних градилишта, рекла је Стојковић. 

Каже да је СНС успела да преполови дуг Београда од 1,2 милијарде евра, те да врати дуговања за труднице, породиље, социјално угрожене…

Посланик ДС Радослав Милојичић питао је председницу владе Ану Брнабић какве везе њен брат има, не са фабриком Гоша, већ са фирмом Консалтинг капитол из Земуна која је, каже, откупила дугове те фабрике. 

Он је питао Брнабић И да ли је тачно да је фирма њеног брата добила 13 послова од министарстава И јавних предузећа чији је основач влада у периоду од  када је она постала председница владе.

Наводи да су приходи фирме њеног брата у периоду од како је Брнабић премијерка већи за шест милиона евра у односу на исти период у 2015. И 2016. године. 

Питао је И зашто су поједини учесници “Протеста против диктатуре” добили кривичне И прекршајне пријаве И да ли је то претња свим људима који мисле другачије И желе да на миран И демократски начин покажу неслагање са властима.

Да ли мислите да ћете тиме успети да спречите побуну која се спрема у Србији”, питао је посланик ДС. 
Татјана Мацура из Доста је било позвала је Агенцију за борбу против корупције да провери финансирање председничке кампање Александра Вучића, наводећи да је преко 6.000 људи уплатило по 40.000 динара на рачун те кампање.

Мацура је питала министра Ненада Поповића да ли је погрешно информисао грађане да нема офф шор компаније, а иначе их је, каже, пријавио надлежнима. 
Питала је председницу Скупштине Србије Мају Гојковић да ли је притисла” владу да достави предлог буџета за 2018. годину који, каже, касни две недеље.

Притискам их стално, видећемо какви су резултати”, одговорила је Гојковић. 
Посланица Санда Рашковић Ивић питала је када ће, ако не укинути ријалитије, онда их бар пребацити у термин после поноћи, будући да су девојчице које су претукле другарицу навеле да су инспирацију управо пронашле у том програму, а министра Младена Шарчевића је питала да ли је у нацрту буџета предвидео повећање новца за ангажовање педагога И психолога. 

Говорећи о проблему вршњачког насиља, она је рекла да је неопходна превенција, а подсетила је И да је директорка школе коју је похађао Алекса који је дигао руку на себе због вршњачког насиља добила кажњена са 50. 000 динара, док је случај застарео.

Савић разрешен са функције председника Савета гувернера

Одбор Скупштине Србије за  финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава констатовао је данас Небојши Савићу престанак функције председника Савета гувернера Народне банке Србије, због истека петогодишњег мандата.  
На седници је, такође, констатован и престанак функције Ђорђу Јевтићу на месту директора Управе за надзор над финансијским институцијама Народне банке Србије због истека мандата.

Одбор ће, у складу са законом, покренути поступак за избор новог директора Управе за надзор над финансијским институцијама НБС и председника Савета гувернера НБС.
Одбор је на седници прихватио и Предлог закона о потврдивању Финансијског уговора Клиницки центри/Ц, између Србије и Европске инвестиционе банке.
Предлог закона образложио је директор Управе за јавни дуг Министарства финансија Бранко Дрчелић који је навео да је тај уговор потписан 12. јула 2017. године, у износу од 50 милиона евра, на период од 25 година отплате, уз грејс период од цетири године.

Средства ће се повлачити у највише пет транши, а повлачење се очекује до краја 2021.године.
Зајам је узет без провизија и накнада, а у случају да се средства не повлаче, за државу нема додатних трошкова.
Део средстава за набавку опреме за клиничке центре обезбеђује Република Србија у износу од 15 милиона евра, истакао је Дрчелић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести