Министарство: Интерпол не може да укине потерницу за Харадинајем

БЕОГРАД: Интерпол не може да укине потреницу против косовског премијера Рамуша Харадинаја, јер је она расписана по налогу српског суда, односно Одељења за ратне злочине Вишег суда у Београду и она је и даље на снази, кажу за Тањуг у Министарству правде Србије. 
Ramuš Haradinaj Foto: Tanjug
Фото: Tanjug

Интерпол, истичу у Министарству, може само да "замагли" потерницу, тако да она не буде видљива његовим чланицама, као што је то сада случај са Харадинајевом.

Међутим, потерница, коју је расписала Србија за актуелним косовским премијером, остаје на снази, као и истрага која је против Харадијнаја у току, кажу за Тањуг у Министарству правде.

Харадинај, додају, за Србију остаје осимњичени за најтеже ратне злочине почињене на Косову и Метохији.

На сајту Интерпола, на списку тражених лица, не види се име косовског премијера Рамуша Харадинаја, за којим је Србија издала међународну потерницу.

Харадинајево име налазило се на сајту Интерпола на списку од 18 особа са Косова и Метохије, које тражи Србија. 

Харадинај је 4. јануара ове године био притворен у Колмару у Француској, а на основу потернице за ратне злочине, коју је против њега у Интерполу подигла Србија.


МУП: Жалићемо се Интерполу због Харадинаја

Министарство унутрашњих послова Србије упутиће иницијативу Министарству правде и Тужилаштву за ратне злочине како би заједно уложили жалбу на одлуку Интерпола да потернице за Рамушем Харадинајем и још 17 особа, које је за њима због ратних злочина расписала Србија, више не буду на снази, саопштава МУП.

Комисија за контролу међународних потерница у Лиону усвојила је жалбу УНМИК-а и 1. децембра 2017. године одлучила да Интерпол више неће третирати ове потернице, односно да ће их избрисати из система.

Надлежни из Министарства унутрашњих послова већ разматрају детаље ове одлуке и МУП ће упутити иницијативу надлежном Министарству правде и Тужилаштву како би након детаљних анализа заједно припремили одговор у име Србије.


Након четири месеца трајања судског поступка, суд у Колмару је крајем априла одбацио захтев Србије за естрадикцију Харадинаја, бившег команданта ОВК. Приштинске власти су затим, затражиле повлачење потернице против Харадинаја, као и укидање потернице за другим лицима са Косова чија имена су се нашла на листи тражених по налогу Србије.

Међународни суд за ратне жлоцине у бившој Југославије, са седиштем у Хагу, је на крају првог судења прогласио Харадинаја невиним 2008. године, док је у другостепеном поступку он ослобођен оптужнице 2012. године.

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести