Уклоњен опасан отпад пронађен на подручју Панчева

БЕОГРАД: Нелегално ускладиштен опасни отпад пронађен у марту на подручју Панчева уклоњен је и збринут у складу са свим неопходним законским процедурама, изјавио је данас министар заштите животне средине Горан Триван.
1
Фото: Youtube Printscreen

Триван, који је обишао локацију у Панчеву, у власништву фирме „Еко 21“, где је пронађен нелегалан опасни отпад, рекао је да је са ове локације сортирано, узорковано, спаковано, а затим уклоњено око 260 тона углавном опасног отпада.

Тиме је, нагласио је Триван, успешно завршена заједничка акција Министарства заштите животне средине и надлежних органа. 

Поред чишћења ове локације, збринуто је 44 тоне опасног отпада пронађеног на локацији у Алибунару и 22 тоне на локацији у Баваништу. 

Поступак збрињавања опасног отпада пронађеног у тунелима циглане у Баваништу још увек је у току. 

У питању је детаљна и до сада неупражњавана сложена процедура збрињавања знатне количине опасног отпада, која је успешно и у најкраћем могућем року завршена, рекао је министар и захвалио јавном тужилаштву, Безбедносно-информативној агенцији и МУП-у. 

Без њиховог ангажовања, као и сарадње са локалном самоуправом, не могу се решавати оваква питања, истакао је Триван.

Акцијом у Панчеву, недвосмислено је, додао је, показано да ће држава одлучно спречавати злочин против животне средине и здравља људи. 

"Није могуће више чинити злочине према животној средини, то је апсолутно кажњиво. На овоме се нећемо зауставити. Има још неколико локација у Србији где су процеси у току. Један од ових процеса који су започети прошле године је и завршен, и то правоснажном пресудом на казну затвора од четири и по, једне и по, и једне године затвора. За злочин према животној средини у овој нашој дивној Србији се одговара, и то затвором“, истакао је Триван.

Он је најавио наставак акције на откривању и збрињавању нелегално одложеног опасног отпада. 

Изражавајућу уверење да у Србији има још локација са сакривеним опасним отпадом који може погубно да делује на животну средину и здравље људи, позвао је све који се баве управљањем отпадом да поштују законске прописе и понашају се одговорно према здрављу људи. 

"Немојте то радити, ако не због нас, онда бар због наше деце", апеловао је Триван.

За успешно трајно решавање проблема управљања опасним отпадом, „требају нам новац, постројења, пројекти, и подршка јавности“, истакао је.

Саветник министра др Слободан Тошовић објаснио је да је од 260 тона уклоњеног отпада, 90 посто био опасан отпад, од чега око 10 посто хемијски отпад који ће бити извезен из Србије, а остало органски отпад, углавном отпадна уља. 

Отпад није био закопан у земљу, тако да није дошло до контаминације земљишта, и нема бојазни за угроженост водотокова, објаснио је Тошовић, саопштило је Министарство заштите животне средине.

Градоначелник Панчева Саша Павлов захвалио је надлежним органима на благовременом поступању поводом извршеног „геноцида над животном средином“, и истакао да ће у овој еколошки најсензибилнијој локалној заједници наставити да улажу напоре у заштити и унапређуњу животне средине.

Министар Триван је још једном позвао грађане да пријаве локације где постоји сумња да је нелегално закопан опасни отпад, и помогну Министарству заштите животне средине у борби за здравију животну средину без закопаног опасног отпада. 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести