Вучић: На претње ратом морамо да одговарамо мирно

БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић истакао је данас да је Србији, а уверен је и РС очување мира и стабилности од суштинског значаја, те да на претње ратом, које слушамо готово сваког дана, морамо да одговарамо мирно, трпељиво и српљиво.
d
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

„Ни на који начин у тој игри не смемо да учествујемо“, поручио је Вучић на конференциј за штампу после састанка са челницима РС у Београду.

Вучић је пренео да је разговарано о документу који је РС упутила њему, указујући да је добио више питања везано за статус Српске.

„Не морам да говорим никоме колико нам је стало до добрих односа са РС. Рекао сам да је став Србије апсолутно поштовање Дејтонског споразума, и одговорио сам на свако питање“, подвукао је он.

Додао је да Србија поштује споразуме које је потписала, јер је то оно што нам гарантује да ћемо бити поштовани од свих у међународној заједници, али је и најбоља гаранција за сигурност народа у Србији и РС.

Каже да су разговори вођени никада конкретније, без празних флоскула, измишљених реченица да се добије у медијима простор.


Заједнички празник СРБ и РС - Дан јединства, 15. септембар

БЕОГРАД: Србија и Република Српска славиће убудуће заједнички празник - 15. септембар, који ће се обележавати као Дан српског јединства, слободе и националне заставе, најавио је данас председник Александар Вучић.

"Донели смо одлуку коју ћемо спровести у дело. Договорили смо и који датум да предложимо нашим другим органима, то би био 15. септембар, дан када је пробијен Солунски фронт", рекао је Вучић на заједничкој прес конференцији након састанка државног врха са политичким представницима РС.

То би, како је рекао, био заједнички обележен празник у РС, Србији и свим српским срединама широм света, где би Срби, не сметајући никоме, не чинећи ништа ни против кога, показали да су исти народ, и да је мука, као и успех, једних, увек и мука или успех оних других.

"Нико никада неће моћи да сруши јединство српског народа", рекао је Вучић и додао да се претходних година видела како то треба да се чини, јер чак и када не мисле исто са обе стране Дрине, никада се није могла чути лоша реч, а камоли да једни другима забрањују улазак.

То ће, додао је, бити и прилика да се остварују и бољи политички, економски резултати, а бићемо ближи једни другима, и без угрожавања иједног правног акта, или било кога другог.

Вучић је поручио да је важно да се сачувају Србија и РС од било каквих ризика, угрожавања и опасности.

"Доста смо мука и ратова имали у прошлости. Време је мира, за размишљање о будућности и зато са другима морамо да разговарамо, да проналазимо заједнички језик. Али, они који мисле да претњом сукобима и ратовима, могу да остваре циљеве - то је много опасно и уплашени смо таквим претњема и надам се да никоме неће пасти на памет да их спроведе", закључио је председник Србије.


Фото: Танјуг/Зоран Жестић

 

Погранична индустријска зона између РС и Србије

Вучић је најавио да је направљен и план за формирање заједничке индустријске зоне у пограничном делу Србије и БиХ и то посебно између места у Србији и Републици Српској: Љубовије и Братунца, Малог Зворника и Зворника, као и да се види шта још може да се уради на потезу између Сремске Раче, Дворова и Бијељине.

Он је пренео новинарима после разговора са представницима Републике Српске, да ће Србија заједно радити са РС на изградњи 17 километара аутопута од моста преко Саве на граници до Бијељине.

На састанку је, додаје Вучић, разговарано и од подршци младима у пољопривредној производњи и да би та подршка ишла до 12.500 евра, а посебно за развијање примарне производње и прерађивачких капацитета.

Додаје да је било речи о подршци малим предузећима која би добијала грант средства од 45 одсто, које би обезбеђивали заједнички Република Српска и највећим делом Србије, док би пет одсто било учешће, а 50 одсто би се обезбедило преко кредитирања банака.

"Такође, важно је да предузећа којима управља и чији је власник држава Србија имају право учешћа на тендерима у БиХ, а неки су већ расписани. Само смо замолили да та предузећа могу да учествују у фер економској утакмици, па ко понуди најбоље и највише да победи".

Једна од ствари је и текстилна индустрија, додао је Вучић и подсетио да је у Дрвару отворена фабрика.

Уједначавање школских програма, закон о језику и ћирилици

Вучић је истакао да је разговор са представницима Срба из БиХ, до сада најсвеобухватнији састанак, на којем је било речи о свим аспектима односа и сарадње Србије и Српске.

Вучић је истакао да је, поред осталог, на састанку договорен низ ствари из области образовања и културе, те да ће се радити на уједначавању школских програма, буквара, док ће деца из РС долазити у Србију, а из Србије у Српску, на екскурзије.

Требало би да се усагласе предмети Природа и друштво, Историја, Географија, ликовно и музичко, што је до сада било успорено због коронавируса, навео је председник и додао да ће се подстицати братимљење школа, нарочито оних које носе исто име.

Најавио је да ће у Србији бити донет закон о заштити српског језика и ћилиричног писма, док ће у Српској, због уставних ограничења, то бити за нијансу другачије формулисано, али ће бити донета заједничка декларација о очувању језика и писма.

Вучић је подсетио да је Србија, уз подршку Српске већ инвестирала у многе ствари које се тиче заједничког сећања на жртве, те да заједнички облежавамо трагедије и несреће.

У том смислу, најавио је да ће ускоро бити премијерно бити приказан први српски играни филм о Јасеновцу, вероватно у октобру.

Вучић је истакао да је данас договрено да се упути позив редитељу Емиру Кустурици да снини филм на другу тему, од "фантастичног интереса" са српски народ, која повезује Србију и БиХ и РС.

Тај филм би, каже, говорио о проблемима из прошлости и осликавао би много тога из данашњег времена.

"Очекујемо да то буде ремек дело. Спремни смо да већи део финансирања преузмемо на себе", рекао је Вучић и додао да очекују да се Кустрица изјасни по том питању.

Такође, донете је одлука о изградњи спомен комплекса Доња Градина - Јасеновац, јер је жеља и намера да на територији РС, без фалсификовања историје и скривања чињеница, сви Срби, где год да живе, могу увек да пронађу спомен обележје где ће бити јасно обележено колико и како су Срби тешко страдали и какве су биле размере јасеновачког злочина.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести