Вучић: Ако не буде више деце - "гаси се светло"

БУДИМПЕШТА: Председник Александар Вучић пренео је данас у Будимпешти новинарима да су разговори које је имао са премијерима Чешке и Словачке, Андрејем Бабишом и Петером Пелегринијем, а посебно са мађарским премијером Виктором Орбаном, били од изузетног значаја за Србију, као и да је Демографски самит нови импулс даљем заједништву и приближавању тих земаља.
e
Фото: Tanjug/ Predsednistvo Srbije

Вучић је истакао да су сви учесници самита, на којем је и он говорио, разумели колико смо мали појединачно и да само заједнички можемо да напредујемо и гледамо у будућност.

У том смислу, навео је да поједине валидне прогнозе показују да ће 2070. године САД бити пете по величини, односно бројности становништва.

Сада су треће, а престићи ће их Нигерија и Пакистан. 

Такође, указао је да су међу првих 20 земаља само четири из Европе, а обе су забележиле пад - Русија са 4. на 9. место, а Немачка са 7. на 17. место.

"Онда видите како се демографска, али и економска моћ шире на другим странама, на азијском и афричком континенту. А онда није немогуће замислити модел по којем ћемо почети да ''гасимо светло'' за собом, ако не разумемо да морамо да имамо више деце", поручио је Вучић.

Зато је поново замолио све да, без обзира на критике које његови апели изазивају, разумеју да је Србији потребно више деце, јер без њих нећемо имати ни економију, ни нацију.

"Никаквих економских проблема нећемо да имамо, ако избегнемо политичке проблеме", подвукао је Вучић.

Поновио је да данас немамо питање територија, већ опстанка народа, те истакао да је Србија прошле године изгубила град величине Кининде, а у 20 година градове величине Новог Сада и Ниша.

Пренео је да је и мађарски премијер Виктор Орбан приметио да су демографски проблеми европски феномен и да морамо са тим да се суочимо.

Вучић је додао да ће цена за два светска рата, а Србији и за ратове 1990их, у демографском смислу, тек доћи.

"Мораћемо да размишљамо више, не само о себи већ и ономе што долази после нас", подвукао је председник Србије.

Најавио је ће бити и даљих повећања додатака за породице, породиље, мајке, као и да ће, прво државне, а затим и приватне компаније бити у обавези да граде обданишта у својим системима, где мајке могу да оставе децу.

Указао је да ће се, уз мере популационе политике, подићи број деце по брачном пару, са 1,48 на 1,60, али да је готово немогуће да дођемо до 2,1, што је проста репородукција.

"Не знам шта нам је чинити. Никоме у свету није јасно, јер што је бољи живнотни стандард, мање је деце. Још се траже методи и начини. Нити ће економија, нити ћемо као нација моћи да опстанемо ако се овакви трендови наставе", поново је упозорио председник.

Зато се, каже, морају молити људи да се враћају у Србију, и поновио је да га радују информације у да се у новосадски Континентал РНД вратило 25 инжењенра из појединих европских земаља, као и да у Лесковцу нема више захтева медицинских сестара из болнице за одлазак.

Можемо да одлучимо да можемо нешто да урадимо и да се онда боримо, подвукао је он.

Вучић је додао да је много научио из разговора са саговорницима у Будимпешти и да верује да ће Србија имати подршку Орбана, Пелегринија и Бабиша, као и целе Вишеградске групе.

"Верујем да ћемо имати убрзано приближвање Европској унији и да ћемо све ове сукобе, све силе које на различите начине вуку Европу и свет у различитим смеровима, превазићи са овим земљама, заједнички, јер сами не можемо", истакао је Вучић.

Додао је да много очекује од наредних заједничких сусрета са званичницима Вишеградске групе и да верује да ће већ у наредним данима угостити неке од људи са којима је и синоћ у Будимешти разговорао, те да ће сарадња бити још ближа и плодоноснија.

Државе морају да мотивишу рађање деце

Државе морају да мотивишу грађане да имају децу и да им та одлука не утиче на животни стандард, јер су деца највеће благо које остављамо у будућности и осигуравају наставак постојања народа, оцењено је данас на Демографском самиту, на којем је говорио и председник Србије Александар Вучић.

Домаћин мађарски премијер Виктор Орбан, иначе отац петоро деце, рекао је да су деца наставак наших живота.

Каже да су раније владе сматрале да не треба посебно помињати породицама да треба да рађају децу.

Међутим, додаје, дошло је до промене – појаве смањења броја становника.

Истакао је да се ради о цивилизацијској болести, која је посебно изражена у Европи.

"Ми Мађари сматрамо да се ради о општој европској појави, којој је потребан европски приступ", нагласио је Орбан.

Он је казао да се број људи смањује јер је Европа унутар својих граница имала два велика рата са невероватно великим бројем жртава.

Ако поредимо европски и амерички губитак, само Европа је изгубила 50 милиона становника, од чега се наш континент ни дан данас није опоравио.

"Два грађанска рата у Европи смо имали, и они су дубљи узрок демографском проблему, којем треба прићи", казао је он.

Казао је да је у томе посебну пажњу посветити запошљавању, јер није довољна само државна помоћ за рађање деце.

Чешки премијер Андреј Бабиш казао је да у његовој земљи разматрају мере за подстицај за породице које се одлуче на треће дете, јер само тако се може подићи стопа наталитета.

Бабиш је објаснио да је Чешка, као и све земље централне и источне Европе, суочена је са старењем становништва и да има све више грађана старијих од 65 година, него што има млађих од 14 година.

Рекао је да се породице обично одлучују на једно до два детета.

Бабиш има четворо деце.

Међутим на треће дете, како је објаснио, ретко која се породица одлучује јер им “нарушава” економски положај.

Казао је да ако се поделе примања по члану породице са троје деце онда имају мање новца на располагању него што је просечна пензија.

Истакао је да се морају предузети мере подстицаја за треће дете.

Бивши аустралијски премијер Тони Ебот рекао је да морамо да се бавимо тиме какав ћемо свет оставити деци.

Казао је да сматра да није истинита тврдња да повећање броја становника не утиче на климатске услове, и да ако у западном свету размишљамо тако негативно уследиће одумирање становништва.

“Сви становници света се такмиче и то није увек фер. Има геостратешких фактора. Тако је Израел био успешан да очува своје границе од много бројнијих земаља у окружењу. Без обзира што се налазе у непријатељском окружењу још увек су ту и очували самосталност не само војском већ и демографијом“, објаснио је он.

Ебот је указао да у сиромашнијим земљама има више деце, док у богатијим опада становништво, а као пример навео је Немачку.

У свим земљама западне Европе, посебно, може се рачунати на смањење броја становника, који може да се повећа тамо само захваљујући миграцији.

„У Аустралији, где смо у суштини сви имигранти, и ми видимо да у већини западноевропских земаља није дошло до интеграције миграната чиме се доводи у опасност становништво земље“, објаснио је он.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести