ПАНЕЛ-ДИСКУСИЈЕ ХУМАНИТАРНОГ УДРУЖЕЊА НЕМАЦА „ГЕРХАРД“ Паралеле и судбине двају народа

СОМБОР: У покушају да осветли паралеле у судбинама два народа, Подунавских Шваба који, пловећи Дунавом у такозваним улмским кутијама у Панонску низију долазе с краја 18. века и колониста који су населили Војводину након Другог светског рата, као и да скрене пажњу јавности на улогу новодосељених у очувању културног наслеђа, Хуманитарно удружење Немаца „Герхард” организује серију панел дискусија под насловом „Два лица исте судбине“.
1
Фото: Музеј подунавских Шваба

Како организатори наглашавају, реализација овог занимљивог програма је омогућена уз пријатељску подршку из буџета Владе СР Немачке.

Прва дискусија заказана је за сутра од 18 сати у Музеју Подунавских Шваба, који се налази у Грашалковићевој палати са улазом из Змај Јовине улице. О изазовима и улози потомака колониста након 1945. године при настанку сталне поставке Музеја Подунавских Шваба говориће музејска саветница, историчарка Градског музеја Милка Љубоја и кустоскиња историчарка Мирослава Ћаћић. 

Наредна панел дискусија заказана је за следећи месец, 21. марта, а о теми, која носи наслов „Културно наслеђе Подунавских Шваба у Војводини”, говориће Борис Машић, аутор сталне поставке Црквеног музеја Подунавских Шваба у Апатину. Серија трибина наставиће се 25. априла на тему суживота Подунавских Шваба са другим народима у Војводини, од насељавања до Првог светског рата о чему ће говорити доц. др Атила Фајфер, доцент на катедри за историју Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду.

О социјалним променама за време светских ратова у Војводини, 23. мага  причаће проф. др Михаел Антоловић, редовни професор за модерну историју на сомборском Педагошком факултету Универyитета у Новом Саду, а након ове трибине уследиће летња пауза, да би преостале панел дискусије биле одржане 24. октобра и 21. новембра.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести