СП Данска Немачка: Србија сломила отпор Бахреина у последњим минутима

Рукометаши Србије бориће се за 17. место на Светском првенству, чији је заједнички домаћин Данска и Немачка. Изабраници Ненада Перуничића теже него што се очекивало савладали су Бахреин 32:27.
srbija_himna_kopenhagen

(Од нашег специјалног извештача)

Tако их сутра од 20.30 очекује последњи меч на шампионату, а ривал ће им бити Аргентина која је победила Аустрију са 23:22. Без обзира шта ураде у тој утакмици, биће ово најлошији пласман наших рукометаша на Мундијалима од распада Југославије. Међутим, овом младом тиму тек предстоје изазови и овогодишњи турнир требало би требало да им послужи на стицању искуства. Зато је и било битно то да победе.

Вицешампион Азије намучио је наше рукометаше, али није успео да их спута у намери да се поносно опросте од Светског првенства. Почетак утакмице колико толико је био обећавајући. Две узастопне одбране нашег голмана и грешке ривала, омогућили су Србији да стекне предност од три гола разлике (8:5), пошто су Вања Илић и Вукашин Воркапић постигли лагане голове. То је натерало селектора Бахреина, Арона Кристјансона, да затражи тајм-аут већ у шестом минуту и подигне свој тим. То му је и успело, решили су Бахреинци проблеме у нападу и све лакше проналазили пут до мреже српских голмана, а селектор Перуничић покушао је да тргне своје изабранике из летаргије у 15. минуту при резултату 10:10.

Наши рукометаши као да су потценили Бахреин, који је у неколико наврата постизао лаке голове са седам-осам метара, јер српски репрезентативци нису излазили на ривалове бекове у одбрани. Ни у нападу се тада нису прославили, споро и монотоно је било, а брзим шутевима су разбранили бахреинског голмана. Далеко борбенији Бахреинци стигли су до 10:12, а до краја полувремена имали су и три гола предности (12:15) у 22. минуту. Смањио је Стефан Вујић на 14:15, али до краја полувремена није било преокрета.

У наставку “орлови” су заиграли озбиљније у одбрани , серија 5:2 пропраћена је новим тајм-аутом бахреинске клупе (20:19). Расположени Алсајад био је водећа фигура меча у наставку, а четири минута без гола Србије, казнио је новим вођством Разбранио се и Владимир Цупара, а до новог вођства српског тима чекало се до 49. минута, када је Вања Илић постигао гол за 24:23.

У 52. минуту (25:25) Перуничић је затражио тајм аут, а у наредном нападу Стефан Вујић је погодио за ново вођство, да би Богдан Радивојевић голом преко пола терена у небрањену мрежу довео наш тим у вођство од два гола (27:25) пет минута пре краја. Искористили су српски играчи бројчану предност и три минута пре краја дошли на 29:26, када су Бахреинци зазражили последњи тајм-аут. Међутим, оштром игром само су изнудили искуључења, што је Србија искористила и завршила утакмицу са пет голова вишка.

Јово Галић

СрбијаБехреин 32:27 (15:17)

КОПЕНХАГЕН: Ројал арена, гледалаца: 2.000, судије: К. и М. Гасми (Француска), седмерци: Србија 5 (2), Бахреин 2 (0), искључења: Србија 12, Бахреин 14 минута. Црвени картон: Мерза (Бахреин) у 55. минуту.

СРБИЈА: Цупара (8 одбрана, седемрац), Пушица, Воркапић 4, Орбовић, Вујић 5, Радивојевић 4 (1), Ненадић 1, Н. Илић, Мошић 1, В. Илић 9 (1), Николић 3, Кукић 2, Милић, Марсенић 2, Обрадовић 1, Милосављев (2 одбране).

БАХРЕИН: А. Мерза 2, Ал Самахији, Абдулредха, Јалал 2, М. Мерза, А. Хусаин (10 одбр0ана, 3 седмерца), Башам, Јасин, Мадан 1, Махфуд 2, Алсалатна 6, Кхамис, Алфардан, Сад 2, Хабиб 2, Алсајад 9.

Штербик поновоускочио

Бизарна повреда голмана Родрига Коралеса, којем је реклама пала на ногу, натерала је шпанског селектора да изненада позове Арпада Штербика, али уколико се историја понови, ово би чак могло да буде добро за „фурију”.

Пре годину дана Штербик је због повреде Гонзала Переза де Вергаса хитно позван у репрезентацију пред полуфинале Европског првенства у Хрватској против Француске. Искусни голман тада је сјајним интервенцијама одвео Шпанце до финала, а потом и до титуле европског шампиона, а сада се изненада нашао међу стативама, и то поново пред дуел са Французима.

Штербик је стигао авионом у Келн и прикључио се репрезентацији Шпаније.

6. Бразил            2      0      0      2      43:58        0

Парови 2. кола: Исланд - Француска (данас, 20.30), Шпанија - Бразил (понедељак 18), Хрватска - Немачка (понедељак, 20.30)

6. Тунис              3      0      0      3      79:105       0

Друго коло: Мађарска - Тунис (данас, 20.30), Шведска - Норвешка (сутра, 18), Египат - Данска (сутра, 20.30).

Русија и Катар играју за 13. место

Мушке рукометне репрезентације Русије и Катара играће меч за 13. место на Светском првенству у Данској и Немачкој. „Зборнаја команда” савладала је Македонију са 30:28, док је Катар био бољи од Чилеа са 37:27. Када је реч о тимовима који се боре за последња места, Кореја је победила Јапан са 27:25, док је Саудијска Арабија савладала Анголу 34:29.