Најбољим младим научницама у Србији по 5.000 евра

БЕОГРАД:  Добитнице националних стипендија у оквиру међународног програма "За жене у науци" ове године су младе научнице Александра Бараћ, Невена Величковић и Емилија Стојановић, које су за реализацију својих научних истраживања добиле стипендије у вредности од по 5.000 евра.
Ceremonija programa programa "Za žene u nauci"u Vladi Srbije Foto: Tanjug/video
Фото: Церемонија програма програма "За жене у науци"у Влади Србије Фото: Танјуг/видео

Оне су на церемонији у Влади Србије награђене за изузетан научноистраживачки рад у областима микробиологије-инфектологије, генетике и експерименталне и примењене физиологије са спортском медицином.

Помоћница министра за науку у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Марина Соковић је подсетила да се програм "За жене у науци" у нашој земљи спроводи већ девету годину.

"Министарство просвете, у сарадњи са Комисијом Републике Србије за сарадњу са УНЕСЦО и компанијом Л''Ореал Балкан, вредно ради на овом послу и додељује стипендије младим научницама", рекла је она.

Навела је да се не води рачуна само о женама које се баве науком, већ о научном статусу свих истраживача што, додала је, показују активности ресорног министарства у претходном пероду, као што је оснивање Фонда за науку.

Горан Милашиновић из Комисије Републике Србије за сарадњу са УНЕСЦО је рекао да око трећина земаља света спроводи програм "За жене у науци" и изразио задовољство што је међу њима и Србија.

Он је навео да је ова награда значајно допринела да се побољша родна равноправност и овогодишњим добитницама честитао и пожелео све најбоље у даљој каријери.

Генерална директорка Л''Ореал Балкан Бригите Штрелер је рекла да су награђене научнице инспирација за свакога и да је њихова љубав према науци и открићима више од надахнућа.

"Хвала вам што сте део иницијативе ''За жене у науци'' коју су Л''Ореал и УНЕСЦО покренули пре 21. годину у Паризу, с циљем да се постигне родна равноправност у науци и да се женама истраживачима пружи признање какво заиста заслужују", додала је она.

Међу награђенима је Александра Бараћ, доктор медицине и медицинских наука која је запослена на Клиници за Инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије и научни је сарадник на Медицинском факултету Универзитета у Београду.

Њена досадашња истраживања су фокусирана претежно на дијагностику и лечење инвазивних, респираторних и алергијских гљивичних болести, а као резултат спроведених истраживања уведени су нови протоколи у клиничку употребу за детекцију гљива у синусима.

"Веома сам срећна и поносна што сам данас овим поводом овде, јер то враћа веру да се вреди бавити науком", рекла је Бараћ и додала да награду посвећује својој ћерки Ани.

Невена Величковић је доцент за ужу научну област Генетика на Департману за биологију и екологију, Природно-математичког факултета у Новом Саду, а главна област њеног научно-истраживачког рада је примена генетичких података у програмима заштите различитих биљних и животињских врста и анализа присуства и значаја различитих генетичких варијанти код коплексних обољења човека, као што је канцер.

Емилија Стојановић похађа два програма докторских студија, на другој је години смера Експерименталне и примењене физиологије са спортском медицином на Факултету медицинских наука Универзитета у Крагујевцу, као и на завршној години Факултета спорта и физичког васпитања Универзитета у Нишу.

Професионално се бавила кошарком и била члан јуниорске репрезентације, а њена истраживања на пољу медицине спорта су базирана на процени физиолошког оптерећења и физичких захтева током такмичења, испитивању идеалних нутритивних стратегија, као и на унапређењу специфичних тестова за процену агилности и аеробног капацитета.

Завршетком деветог циклуса програма, уједно је отворен и нови конкурс за пријаву за националне стипендије "За жене у науци" за 2020. годину који је намењен младим научницама у Србији, до 35 година старости, које су уписале или завршиле докторске или постдокторске студије у области природних наука.

 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести