НОВИ КУЋНИ РЕД Због кломпи и мрва са столњака комшије зову полицију

До краја јуна Београђани ће имати нови кућни ред. Све што се ради у стану, а комшије чују – могу да пријаве Комуналној милицији. Ако им засмета то што неко истреса мрве са столњака, хода у кломпама, или пуши у ходнику и на степеништу, може да уследи казна, јавља РТС.
zgrade dnevnik arhiva.JPG
Фото: Dnevnik.rs

Влада Србије је на данашњој седници усвојила предлог Закона о комуналној милицији и упутила га Скупштини Србије на усвајање. Измене закона предложио је Град Београд како би комунална милиција могла да буде ефикаснија у увођењу комуналног реда.

Заменик градоначелника Горан Весић рекао је да је циљ да грађани буду заштићени од бахатости сваке врсте независно од тога да ли се ради о бахатом паркирању, гласној музици, бацању смећа ван места која су за то одређена, нелегалној градњи или непоштовању других правила комуналног реда.

Радован Трифунов из Удружења професионалних управника Србије рекао је гостујући у Јутарњем програму РТС-а да комшије треба да пронађу заједнички језик, како би касније успешно и лакше одржавали зграду.

Одлуке о висини казне, терминима дневног и ноћног одмора доноси локална самоуправа.

Трифунов истиче да бука "мора да буде мања од 30 децибела". "Просторија не сме у суседну просторију да емитује јачи звук. У термину дневног и ноћног одмора не сме да буде буке", истиче Трифунов.

У његовом Новом Саду дневни одмор је од 16 до 18 часова, а ноћни од 23 часа до пет часова. У Београду ће, каже, бити слично, с тим што ће ноћни одмор почињати у 22 часа.

Трифунов објашњава да разлог за пријаву може бити неко стално ометање, честе журке у одређеном стану, кућни љубимци ако често производе ометајуће звукове, а није могућ договор међу станарима.

На питање да ли ће станари сами моћи да пријављују комшије, или ће то чинити преко управника зграде, Трифунов је рекао да зависи од локалне самоуправе.

"У Новом Саду је прво било да управник пријављује неправилности, али је промењено крајем прошле године. Сада сам станар може да пријави комуналној инспекцији и милицији", рекао је Трифунов.

Казне за буку су од 5.000 до 15.000 динара, а слични износи су и за ситуације када станари остављају смеће испред врата.

"Циљ је да се станари усмере једни на друге, али ако то није могуће, инспекција одлучује да ли је за казну", рекао је Трифунов.

Нови закон донеће онолико промена колико грађани буду желели, закључио је Трифунов.

EUR/RSD 117.0672
Најновије вести