ПРЕЧАНСКА ЛЕКСИКА Липов лад сладак као мед

Правилно на српском треба рећи „липов хлад”, али се на овим просторима то „х” није чуло, случајно прекопирано из немачког јер је познатија фраза била „Унтер ден Линден”, ваљда једина немачка реченица коју су сви разумели.
2
Фото: pixabay.com

Није било вароши, па ни јачих села, где се бар једна кафана није тако звала. Дакле, „Под липама”. Обично с летњом баштом, јер липа је најважнија и најлепша лети. По неким календарима који држе народна имена месеци, а не интернационална (још из старог Рима), баш у свом – липњу, шестом по хрватском, а седмом по украјинском. Зато што липа свугде једнако мирише (заносно), али не у исто време. Прилагодила се клими па је зато има у целом умереном појасу, од границе Медитерана до близине поларних области. Најдуговечнија липа за коју постоје писмени подаци поживела је чак 381 годину, доста далеко на северу, код Стокхолма, у дворишту манастира Малмвур, где је посађена 1618. а срушена од олује 1999.

Липа је код Германа линде, Енглеза лајм, а у словенским језицима свугде – липа. Листопадно је, високо и елегантно дрво, од пет-шест па све до 50 метара, јаког стабла те правилне крошње. Природа је обликовала гране липе тако да је то дрво лако познати издалека: крошња јој је срцаста баш као и лист! Изгледа тако као пламен свеће, а без икаквог орезивања, вештачког формирања. Дрво липе је бело, доста меко, али збијене структуре, веома цењено у столарству те популарно код уметника и дуборезаца. Верује се да је била свето дрво Старих Словена. Уживали су у њеном мирису и у њеним шумама долазили до драгоценог меда и саћа.

Међутим, липа је познатија као лековита биљка (тако се зову чак и неке апотеке), односно по свом цвету те меду, који током цветања с њега сакупе вредницепчеле. Липов мед је, кажу доктори, те нашироко рекламирају произвођачи, природни антибиотик, гарант лечи грудобоље, лакши кашаљ, а уме и да снижава повишени крвни притисак. Бистар је, благе жуте боје, као и цвет, с лаким тоном зеленог те јаким, некад продорним мирисом.

Липе има свуда у Европи (једна линија се и зове – европском), свуда на

Балкану, али су код нас најпознатије липове шуме на Фрушкој гори и Вршачком брегу. Не само по великом броју стабала већ пре свега по квалитету медоносног цвета.

Пре неку годину је Друштво пчелара „Јован Живановић” у Новом Саду обнародовало да је добило међународни сертификат о регистрацији и заштити имена „Фрушкогорски липов мед”, једини производ с ових простора (осим футошког купуса) с таквим реномеом! Липов цвет је и лековит, малтене као и мед. Жуте је боје, сакупљен у лажни штит с карактеристичним листићем у основи, који личи на мачији језик. Бере се у пуном цвету дрвета, када је тежак, пун меда и полена. Суши се на промајном, сеновитом месту, те оставља за хладније дане, заједно с листићем. Врућ липов чај, али и онај охлађен до категорије „ајс ти”, делује умирујуће, лечи несаницу те ублажава тегобе упаљеног грла и кашља. Чувен је (енглески) виц о врстама чаја у Босни. Наиме, питали су на Острву једног повратника из неке међународне мисије с Балкана да ли је могао тамо да нађе све чајеве које воли (па и липов), а он је одговорио да је на Миљацки баш широк избор када је у питању „теа” али да је једну врсту, о којој сви свакодневно говоре, узалуд тражио читајући називе на кесицама и кутијицама. Сви су желели да чују име тог тајанственог чаја и да ли га је запамтио… Да, зове се: „Јебога ти”.

Липа доста брзо расте и даје лепу хладовину, о чему сведочи песма „Хвалила се липа код багрема, да је лепша ’ладовина њега“ те се сади као дрворед у градовима (Нови Сад је и овог јуна нашироко мирисала), али и дуж путева те у парковима и на гробљима.

Павле Малешев

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести