ТРИДЕМИЈА: ОВО СУ СИМПТОМИ КОРОНЕ, ГРИПА И РСВ Један је посебно опасан код беба и деце

Тридемија, или микс три вируса, последњих недеља хара Србијом и пуне амбуланте и домове здравља. Реч је о грипу, ковиду 19 и респираторном синцицијалном вирусу (РСВ) који изазивају бројне симптоме код деце и одраслих.
1
Фото: Ilustracija Pixabay.com

Грађанима је изузетно да процене који од три вируса су "закачили" пошто, за разлику од РСВ од ког обољевају деца и старији од 65 година, грип и корону прате слични знаци болести.

Епидемиолог др Небојша Бохуцки, који је још у октобру 2023. најавио за „Блиц“ да тридемију очекује не само у Србији, већ широм света, каже да су се сада створили услови да се несметано шире респираторне инфекције које су биле присутне и пре ковида, али су се у то време отежано шириле због мера заштите.

- Тридемија је када се паралелно, у исто време, људи који имају клиничку слику коју чини повишена температура, кашаљ, кијање, слабост, малаксалост... осећају као да имају грип. Узрочно гледано, то стање изазивају ковид, грип или РСВ. У питању је стање респираторних болести које имају готово исту клиничку слику, али га изазивају три различита вируса - каже др Бохуцки.

Симптоми РСВ

Пошто је реч о различитим вирусним инфекцијама, неопходно је, поготово када је РСВ у питању, уочити симптоме тежег облика болести.

Др Бохуцки каже за "Блиц" да су код РСВ симптоми и знаци врло јасни:

цурење носа,

смањен апетит,

кашаљ,

кијање,

повишена температура,

свирање или звиждање у грудима.

- Код РСВ се симптоми не појављују од‌једном, него постепено. Болест коју изазива РСВ пре свега угрожава децу и старије од 65 година, али када је реч о сасвим малој деци, у првој години живота или до шест месеци, они гомилу ових симптома немају, већ нешто друго што може животно да их угрози. На првом месту то је иритабилност или раздраженост, затим смањена активност, а беба има тешкоће са дисањем. То су три симптома који се очитују код најмлађих и они су најопаснији, због чега треба одмах реаговати – каже др Бохуцки и напомиње да ће сва деца до друге године живота доћи у контакт са РСВ, јер је у питању јако раширен агенс.

У случају детета, омладинца, симптоми заиста личе на прехладу, што није случај код беба. Инкубација код РСВ је 4 до 6 дана.

Код грипа или инфлуенце, према речима др Бохуцког, период инкубације је од једног до четири дана, најчешће око два.

Фото: Ilustracija Pixabay.com

Симптоми грипа су следећи:

повишена температура, одрасла особа каже да има језу, осећа да јој је хладно,

кашаљ

запаљење гуше или ждрела (не запаљење грла, јер је то орган где настаје глас, већ нас пре свега боли ждрело или гуша када имамо грип),

нос запушен или цури, мада је често истовремено и запушен и цури,болови у мишићима и зглобовима, неко каже да га боли читаво тело,

главобољаслабост, малаксалост у тој мери да једва можемо да устанемо и одемо до стола да бисмо јели.

- Пацијенти могу имати и мучнину, повраћања и пролив, али то се чешће јавља код деце, него код одраслих – каже др Бохуцки и додаје да повишена температура неће бити код свих изнад 38 степени, типично јесте 39-40, али у пракси она може да буде нижа од 38, али и тада ћемо имати осећај језе.

Фото: Ilustracija Pixabay.com

Симптоми ковида 19 (короне)

Ако смо били у контакту са неким ко има ковид-19 треба да прође 2 до 14 дана да бисмо се разболели.

Симптоми короне (ковида 19) су следећи:

повишена температура, осећај језе, грознице,

кашаљ, кратак дах или тешкоће са дисањем,

слабост, болови у мишићима и зглобовима, а неко се жали да га свака кост боли,

главобоља и губитак укуса и мириса,гушобоља,

мучнина, повраћање, пролив.

- Све ово зависи од тога о ком соју ковид вируса је реч. Може да буде много већи спектар клиничке слике и нешто чак мимо овога, али зато је битан и наш претходни вакцинални статус. Што више вакцина, очекује се блажа клиничка слика – истиче др Бохуцки.

У којој мери ће се јавити симптоми ковида зависи и од тога колико година имамо и да ли постоје придружена медицинска стања, као што су обољења срца, плућа и дијабетес, јер ће у тим случајевима бити тежа клиничка слика.

Ко је најугроженији?

Др Бохуцки каже да РСВ напада сваког, али је клиничка слика најтежа код деце у првим годинама живота, нарочито у првој години, и код старијих од 65 година. Инфлуенца напада све, ковид такође, али је јако битан вакцинални статус. 

Блиц

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести