Гојковић: Србија показала да је отворена земља за све

БЕОГРАД: Србија је показала да је отворена земља за све, рекла је данас на конференцији поводом завршетка 141. заседања Интерпарламентарне уније (ИПУ) у Београду, председница Скупштине Србије Маја Гојковић, наводећи да је било више од 2.000 учесника.
Gabrijela Kuevas Baron i Maja Gojković/Fonet/A. Levajković
Фото: Фонет/А. Левајковић/ Габријела Куевас Барон и Маја Гојковић

"Мислим да смо успели да достигнемо важан политички рекорд да на заседању буде импозантан број делегација које су предводили лично председници и потпредседници парламената", рекла је Гојковић на конференцији за новинаре.

Она је истакла да је у претходна четири дана Београд био центар парламентарне демократије, што је, како каже, једно велико признање за Народну Скупштину и за Србију.

"Показали смо да смо отворена земља за све, да без политичких санкција могу да долазе парламентарци из читавог света. То је преовладало када се одлучивало ко ће бити домаћин", рекла је Гојковић и подсетила да су парламентарци претходних дана говорили о разним темама, а да је главна дебата била посвећена јачању међународног права.

Гојковић је казала да је поносна што су у Београд дошли сви представници парламената из региона, и то из Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Северне Македоније, што, према њеној оцени, показује политичку зрелост.

Гојковић је најавила и да ће данас бити потписана Београдска декларација која ће потврдити залагање посланика из 140 земаља за мир и поштовање међународног права.

Такође, како је рекла, биће усвојена и декларација о климатским променама и о универзалној здравственој заштити.

Гојковић је казала да српски парламент у том смислу очекује доношење закона о климатским променама и закона о заштити природе.

Подсетила је да је током заседања обележен јубилеј 130 година ИПУ, те да је именован нови амбасадор УНИЦЕФ-а Горан Бреговић.

Српска делегација је претходних дана имала преко 300 билатералних састанака, од којих је Маја Гојковић као домаћин сигурно обавила трећину, а кључна порука, како је оценила, била је у складу са темом генералне дебате о потреби за регионалном сарадњом. Она је додала да је делегацијама из различитих земаља у личном контакту разменили информације и о различитим унутрашњим питањима.

Председница ИПУ Габријела Куевас Барон захвалила је Народној скупштини и председници Маји Гојковић што је окупила парламентарце из 150 земаља, у "живом и прелепом Београду". Куевас Барон је изразила задовољство што се на заседањима ИПУ разговара о све важнијим темама и што је Унија доказала отпорност, упркос старости.

"Разговарали смо о међународном праву, улози парламената и регионалној сарадњи", рекла је Куевас Барон и поручила да је следећи корак спровођење резолуције о универзалној здравственој заштити.

Она је поручила да треба променити приступ када је реч о здравственој заштити, наводећи да она не треба да буде само привилегија богатих већ део људског права. Кувеас Барон је казала да треба да се доносе инклузивни закони, јер сада, како каже, има оних који су дискриминишући, те додала да би владе требало да издвоје буџетска средства за бољу здравствену заштиту.

Генерални секретар ИПУ Мартин Чангонг рекао је да резолуција о универзалној здравственој заштити није само политички документ, истичући да је у резолуцију уграђена и одговорност како би се пратио даљи напредак у њеном спровођењу.

"Није реч о класичној резолуцији. Желимо да се уз њу донесе и један акциони план, и ИПУ има дужност да обезбеди да сви парламенти спроводе одредбе те резолуције", рекао је Чангонг.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести