ТОКОМ ЗИМСКИХ И ДАНА ПРАЗНОВАЊА ДЕПРЕСИЈА МОЖЕ ДА СЕ ПОГОРША Треба истрајати у промени себе

Док се други радују сусретима и дружењу
w
Фото: pixabay.com

Дани празновања у ово доба године представљају период када се људима са психичким тегобама стање погоршава.са породицом и пријатељима, они се затварају и не виде сврху и смисао празновања - осећају се усамљено и безнадежно. А да ли ће се развити депресија не зависи од година које особа има, јер то може свима да се деси, већ од саме личности и његовог менталног функционисања. Психијатар у Дому здравља „Нови Сад” др Бранка Бјелица каже да депресија постоји онда када то хоћеш, због интерпретације коју имамо у односу на нешто, на неки проблем или неку ситуацију.

- То долази стога што нема критичког става. Када би неко имао рационални став, нашао би излаз и решење. Када би искорачио из емоционалног круга, нашао би излаз и решење. Сваки човек би тада схватио да није најнесрећнији – сматра др Бјелица.

Према њеном мишљењу, људи бирају дан када ће да се осећају лоше и маркирају датуме за које ће да се вежу, а човек може да се организује. Неки људи су у минус позицији и не могу да се отворе, а треба да се отворе и да истражују.

- Сваки човек треба да буде свестан да живот треба неговати, да је живот дар. Треба имати доброг пријатеља и доброг терапеута. Онај ко је сам треба да изађе из себе, из свог стана и љуштуре, да покаже добру вољу, да се придружи људима и да схвати да је сутра нови дан – оцењује др Бјелица и додаје како никоме не цветају руже, али то треба да се освести и да се иде даље.

Фото: Љ. Петровић

Како објашњава, депресије није напољу, него је унутра и само сами можемо да решимо проблем. Хватањем у коштац са проблемима, али и сарађивати са психијатром и прихватити оно што он говори.

- Треба истрајати у промени на себи – сматра др Бјелица.

Оцењује да је однос са пријатељима важан, али некада он може и да се уруши неким коментаром.

- Треба донети одлуку са самим собом, шта ја хоћу и структурисати дан, да се осећаш испуњено. Треба пројектовати своје сутра, имати задужења, обавезу, иначе примат узму лоше мисли. Људи који имају сувише слободног времена и дуго су сами са собом, себе чешће негативно нормирају – истиче др Бјелица.

Потребно је себи отворити могућности, препоручити се. Каже како свако припада негде и постоји периодицитет, односно није свака мука довека.

- Свакако не треба оклевати, већ треба тражити помоћ. Ту су и лекови који  могу да помогну, али је важно да се слуша шта терапеут говори – истакла је др Бјелица.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести