Боље државне хартије него штедња у банкама

Грађани Србије имаће и ове године прилику да евентуални вишак новца уложе у најсигурнији и најисплативији облик штедње – државне штедне динарске и еврообвезнице.
novac stednja troskovi
Фото: pixabay.com

Принос на те хартије је за прошлогодишњу емисију био већи него што су били приходи по каматама на штедњу и у динарима и у девизама  Плус, на приход остварен на обвезнице номиноване у еврима не плаћа се порез од 15 одсто као на приход од девизне штедње. Може се очекивати да и емисија за ову гоидну донесе те погодности.

Како кажу у Министарству финансија, у другој половини 2018. планира се још једна емисија штедних обвезница, новог инструмента штедње који је држава први пут грађанима понудила крајем прошле године.

Камата, односно капитална добит на штедне обвезнице, изузета је од обавезе плаћања пореза.

Инвестициони капацитет наших људи није мали. У банкама је на штедњи више од девет милијарди евра, а да ли ће се део те суме преселити из банака у обвезнице тек ће се видети. О томе од чега ће то зависити Бранислав Јоргић из брокерске куће Јоргић” каже:

– Када се појаве прецизне информације о обвезницама и када држава јасно презентује колики су приноси на те хартије, моћи ће више да се каже о томе колико ће те хартије бити примамљиве за грађане – објашњава Јоргић. – При том треба узети у обзир да мање суме новца баш и не доносе веће  приходе. Да би се новац инвестирао у обвезнице и на њима зарадило, рационално је купити их у висини од 100.000 динара, односно бар хиљаду евра. Код куповине државних обвезница се не плаћа порез, али треба у обзир узети трансакционе трошкове које купац плаћа – они су од три до пет промила. Што је сума која се улаже већа, обвезнице су исплативија инвестиција. 

Код обвезница имамо већ и искуства. 


Продаја на Београдској берзи

Познато је да у банкама грађани могу да разроче штедњу када им то одговара и одбију припадајућу камату и део или целу главницу. Код обвезница постоји нешто слично.

– Купци обвезнице могу продати на Београдској берзи уколико им је  новац потребан пре рока доспећа. Продаја се обавља по цени која се у том тренутку формира на Берзи – каже Јоргић. – Добро је што је дата та могућност јер она то улагање чини атрактивнијим.


Укупан обим емисије динарских штедних обвезница износио је прошле године 12 милијарди динара, а оних у еврима 80 милиона евра. Укупно је реализовано 195,7 милиона динарских штедних обвезница, односно 17,4 милиона евро штедних обвезница.

У Министарству финансија подсећају на то да су 27. децембра 2017. емитоване динарске штедне обвезнице рочности две, три, пет и десет година, с купонским стопама четири одсто, 4,50, 5,25 и 6,25 одсто, док су штедне обвезнице деноминоване у еврима исте рочности имале купонске стопе од 1 одсто, 1,75, 2,5 и 4 одсто.

Номинална вредност динарских штедних обвезница износила је 2.000 динара, а еврообвезница 100 евра, док је максималн број куповине штедних обвезница по инвеститору био 5.000 комада по једној динарској емисији, односно 500 комада по једној евроемисији.

Камате на орочене динаре код нас на годину износе три до пет одсто, а на депозите у еврима и мање од један проценат. На потоње се на каматни принос паћа и порез од 15 одсто. Гледано с те стране, обезнице су исплативије.

У Народној банци Србије наводе да штедне обвезнице представљају једну нову инвестициону алтернативу коју је држава понудила грађанима.

Генерални директор Сектора НБС-а за монетарне операције Никола Драгашевић објашњава да штедне обвезнице имају карактеристике и штедње и државних хартија од вредности, те да се њима настојало да се државне хартије од вредности приближе становништву, односно да и штедише с мањим улозима могу уложити у државне хартије од вредности и из тога имати неколико предности.

Д. В.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести