ТАНАСКОВИЋ У ШИДУ: Држава ће надокнадити сваки килограм еутаназиране свиње и ПОМОЋИ ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА НАКОН ВРЕМЕНСКИХ НЕПОГОДА

ШИД: Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић обишла је два пољопривредна газдинства са територије Општине Шид која су претрпела велику штету током невремена и поручила да ће држава "стати иза сваке штете која је настала".
jelena tanaskovic, YT printscreen
Фото: Youtube Printscreen

Министарка је са власницима газдинстава Рашић и Грозданић, чије је воћњаке обишла разговарала о губицима са којима су се суочили због невремена и обећала помоћ.

Држава ће стати иза сваке штете која је настала, зато је битно да се оне попишу. Позивам све председнике општина, након што је прошле недеље то учинио председник Србије Александар Вучић, промовишући велики пројекат ЛИД, јер та средства могу бити делом опредељења и за климатске промене у делу који је прихватљив Светској банци и француској агенцији. Потребно је то искористити, нарочито у деловима где је штета начињена поплавом или услед ове катастрофе, рекла је министарка.

Засад крушака газдинства Рашић, на скоро шест хектара, по високим стандардима производње, уништен у невремену у потпуности.

Укључени смо у ИПАРД програм, део инвестиције сам финансирао кредитом, а да не помињем изгубљене четири године евентуалног профита, сад кад је род требао да уђе у комерцијалне токове, истакао је Александар Рашић.

С министарком пољопривреде ово газдинство и газдинство Грозданић у истом атару је обишао и председник општине Шид Зоран Семеновић, који је истакао да је за сада процењена штета у тој општини на 14 милиона евра.

Позивам све људе који су претрпели штету у пољопривреди и на својим објектима да се јаве, да можемо што пре реаговати и да пред Владу Србије изађемо са конкретним захтевом да се помогне. Изгубљени засади су све што су наши људи имали у шта су сељаци уложили све своје ресурсе, рекао је Семеновић.

Апел малим газдинствима: Не пресељавајте животиње

Министарка пољопривреде, водопривреде и шумарства позвала је данас пољопривреднике да се понашају одговорно и не предузимају кораке који би утицали на проширење афричке куге свиња.

Молим их да не пресељавају животиње, да их не премештају алтернативним путевима и њивама, рекла је Танасковићева и подсетила да је ова болест регистрована на 1.070 газдинстава у 32 јединице локалне самоуправе.

Апелујући на власнике малих газдинстава, она је истакла да "разуме њихову панику", напомињући да ће им држава надокнадити по тржишној вредности сваки килограм еутаназиране свиње.

Они знају како се у оваквим ситуацијама реагује, да афричка куга свиња нема лек, само еутаназија је та која може помоћи у сузбијању, каже министарка и додаје да је поента да се брзо делује и да се не крије тамо где се појави та болест.

Афричку кугу преносе дивље свиње, али када је заражено окружење, када 'гори' свуда и креће се из општине у општину, ми имамо црно на бело да је узрок томе премештање животиња. Оне се продају на сточним пијацама свесно. Ако болест уђе у велике фарме угрозићемо индустрију, истакла је Танасковић.

Према њеним речима, у борбу против афричке куге свиња укључене су војска и полиција, а основан је и штаб за сузбијање ове болести.           

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести