Професор Ненад Јатић поносан на Светосавски турнир

У Гимназији „20. октобар“ у Бачкој Паланци протеклог викенда организован је традиционални, 9. по реду, Светосавски турнир у шаху за основце и средњошколце.
sah nenad jevtic
Фото: Професор Ненад Јатић и председник ШК "Гимназијалац" Дарко Милешевић, фото: Приватна архива

Тим поводом разговарали смо са професором историје у бачкопаланачкој Гимназији Ненадом Јатићем (51), који од краја деведесетих година организује турнире у својој школи и педантно води евиденцију свих победника. Многи од њих су у међувремену постали добри шахисти, а турнир је растао и развијао се заједно са њима. За наше читаоце професор Јатић објашњава како је настао овај турнир, када је постао традиционалан и добио назив Светосавски, као и какав је значај у одрастању младих људи имала шаховска секција под његовим менторством.

Како сте се заинтересовали за шах и да ли и данас активно играте?

„Као и већина деце, фигуре сам користио у разним играма, а тек у основној школи је то постала смислена игра кроз секцију, турнире и праћење партија Љубомира Љубојевића, тада трећег шахисте на ФИДЕ рејтинг листи. Шах играм, али се не такмичим, осим са мојим гимназијалцима.“

Да ли је Гимназија имала шаховску секцију пре него што сте је ви оформили?

„Секција, колико знам, није постојала, али су гимназијалци одувек играли шах. Већина активних садашњих шахиста у Бачкој Паланци је прошла кроз Гимназију – Миша Пап, Јован Драгић, Данко Бокан... Секција је настала 2007. године. Идеја је била да се ђацима после основне школе, где имају много више такмичења, омогући да наставе да играју шах, да се друже и да покушају да напредују. Други мотив је била чињеница да сам почевши од 2000. године па надаље прошао са сином готово сва војвођанска и републичка такмичења и са те стране стекао одређена искуства. Са његовим доласком у Гимназију стигла је читава генерација, коју је још те 2000. године у своју школицу окупио чувени бачкопаланачки шахиста Милош Шебез. Генерацију је предводио вишеструки шампион Војводине Александар Бабић.“

Колико ђака тренутно похађа вашу секцију?

„Секција функционише у склопу рада ШК Гимназијалац. Број ђака се креће од 10 до 15. Због специфичних услова, у смислу да у истој згради у две смене функционишу две школе и да има ђака путника, покушао сам да их заинтересујем тако што смо почели да играмо стари, добри и превазиђени дописни шах. Већ неколико година учествујемо на Данима војвођанског шаха у Врбасу. Надам се да ће у будућности клуб моћи обезбедити најбољим гимназијалцима и учешће на кадетском првенству Војводине.“

Када је одржан први Светосавски турнир и када је он постао традиција?

„Турнире у школи сам почео да организујем још у прошлом веку. Први на којем су подељене медаље и који се рачуна за почетак једне лепе традиције је одржан 2010. године. Од тада на њему учествују и основци и средњошколци.“

Фото: Приватна архива


Сачувана имена победника

У књигу победника Светосавског турнира у Бачкој Паланци уписали су се многи основци и средњошколци, а неки од њих су и данас активни и редовно се такмиче на сениорским турнирима. Захваљујући професору Јатићу сачувана су њихова имена.

Од 1999. до 2010. године играо се мешовити турнир основаца и средњошколаца. Из тог периода недостају подаци о појединим годинама, али се зна да је 1999. победила Сунчица Стојановић, други је био Милан Вуковљак, док је треће место припало Драгану Шуши. Године 2002. поново побеђује Сунчица Стојановић, друго место осваја Кристина Анушић, а треће Милан Јатић. Потом долази генерација у којој су доминирали Бјелоглави, те је тако 2003. године победио Љубомир Бјелоглав, док је његова сестра Милица била друга, а Тихомир Бјелајац трећи. Већ догодине Милица осваја победнички пехар, док је Љубомиру припало сребро, а Кристини Анушић бронза. Године 2008. у листу победника уписао се Милан Јатић, испред Стефана Ристића и Александра Тота.

Од 2010. године, од када турнир званично носи назив Светосавски и од када се игра у две категорије – основци и средњошколци, победници у старијој категорији су били: Милан Јатић (2010.), Стефан Рашовић (2011.), Давид Менчик (2012., 2013., 2014.), Милош Анђелков (2015.), Милош Петрић (2016.), Стефан Алавања (2017.) и Никола Лалић (2018.). У категорији основаца шампиони су били: Милош Анђелков (2010., 2012., 2013.), Јован Мичић (2014., 2015., 2016.), Никола Лалић (2017.), и Илија Јовановић (2018).


Међу победницима Светосавског турнира су и близанци Милица и Љубомир Бјелоглав, који су касније у више наврата били и кадетски шампиони Војводине, као и већ поменути Александар Бабић. Какву улогу је ваша секција одиграла у њиховом шаховском сазревању?

„Милица и Љубомир Бјелоглав су побеђивали на турнирима који су организовани пре 2010. године. Ни секција ни ја нисмо имали прилику да више учествујемо у њиховом развоју, јер су они у Гимназију стигли као већ афирмисани шахисти са својим личним тренерима. Али ми је изузетно драго што сам имао прилику да уживо присуствујем неким њиховим најзначајнијим успесима. Кад смо већ код успеха, моја највећа лична сатисфакција је 12. Војвођанско првенство за кадете одржано у Сомбору 2005. године, где сам „чувао“ тројицу освајача медаља који су били у истој соби: Александра Бабића, Стефана Петровића и Милана Јатића. Бабић је био први до 12 година, а до 14 година испред Петровића (бронза) и Јатића (сребро) био је неприкосновени Милош Рогановић.“

Заједно са бившим ученицима, а данас високообразованим младим људима основали сте ШК Гимназијац 2015. године, какве резултате има иза себе?

„Сама идеја је настала 2007. године, али је требало да тадашњи ђаци – средњошколци заврше своје факултете, врате се у Бачку Паланку и реализују ту причу до краја. Идеја о оснивању још једног шах клуба у граду је, у ствари, била потреба да се пружи прилика младима да се организују, друже и играју шах. Посебно што само најбољи имају места у затвореним шаховским круговима. Клуб од оснивања наставља традицију организовања Светосавског турнира за основце и средњошколце. Поред тог турнира, учествује као екипа новооснованог шаховског клуба у Међуопштинској лиги Врбас. Ове године је клуб, после баража са Селенчом, освојио прво место, али се у додатним квалификацијама није изборио за виши ранг. Екипу су сачињавали: Лана Тодоров, Александар Тот, Дарко Милешевић, Стефан Ристић, Милан Јатић, Сергеј Августинов, Иван Тот, Милан Марјанов, Дамир Корделош, Огњен Голић и Миљан Дујовић. Такође, чланови клуба учествују и на Отвореним првенствима Бачке Паланке, као и на турнирима у Новом Саду и околини и бележе добре резултате.“

Какви су планови клуба у наредном периоду?

„Наредни циљеви клуба би били да додатно повећа своје чланство, да од наредне године организује Светосавски турнир и за девојке и за сениоре, као и отворено првенство клуба и рапид-турнире и да покуша да се пласира у виши ранг такмичења, кад за то организационо и такмичарски буде спреман“, казао је професор Јатић.

И. Узелац

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести