Засукали рукаве да уреде парк

БЕЧЕЈ: Знају Бечејци да, сем кише, ништа не пада с неба, па су засукали рукаве и укључили се у уређење Горанског парка, праве оазе зеленила и мира. У последње две године доста се радило на инфраструктурном опремању парка.
Foto: Uređenje prostora kraj glavne staze u parku / Dnevnik
Фото: Дневник (В. Јанков)

Градски водовод је стигао до два грађевинска објекта на простору од око десет хектара, постављена је јавна расвета дуж главних пешачких стаза, које се фазно бехатоном поплочавају, а ових дана се завршава и трим стаза прекривена малчом у северном делу парка. 

„Иза свих тих радова остајали су „репови“ које је требало уклонити. Мењање годишњих доба, такође, оставља трагове. Треба све то уредити, како би Горански парк у сваком тренутку био репрезентативан простор за госте Бечеја и место за одмор и рекреацију суграђана. Сходно томе, Удружење грађана Еколошка мрежа „Паноника“ ради на враћању сјаја Горанском парку. Ово је трећа сезона како организујемо пролећну акцију чишћења и, досад најмасовнија. Нисмо се пребројавали, али је сигурно било преко 120 акцијаша“ рекао нам је председник „Панонике” Горан Саyаков.

Дрен и девет грабова 
Ми смо на симболичан начин засадили један дрен у средини и девет грабова у круг, што представља старог Југ Богдана и његових девет Југовића. Преузели смо обавезу на себе да те саднице редовно заливамо, а кад год будемо долазили наћи ће се још неки посао - рекао нам је Миљан Јовановић, председник Удружења Срба Косова и Метохије Грачаница – Бечеј, основаног пре годину дана.

Поред чланова Еколошке мреже, радили су припадници Покрета горана, Планинарског друштва „Бечеј – Лесон“, Удружења Срба Косова и Метохије Грачаница – Бечеј, ученици и наставници Техничке школе и неформалне групе грађана. Велику помоћ у људству и механизацији акцијаши су имали од ЈП „Комуналац“, а акцију су подржали локална самоуправа и Туристичка организација.

Свакојаки радови су обављени. Једни су уклањали смеће, пет амбалажу, суво лишће и суварке, други су нивелисали терен на местима где је било остатака земље, песка или шљунка, како би се лакше косило, грабљењем чистили зелену површину, орезивали шибље, садили саднице...

Пензионери су уредили цветне леје, а група жена се побринула за припремање доручка и ручка. На све се мислило, па и на вегетаријанце.

„Паприкаш с месом се кува у великом котлу, а ја у котлићу припремам паприкаш од сојиних комадића за вегетаријанце. Наравно, моћи ће и други да пробају ово укусно јело“, додала је Гордана Саџаков.

Стекао се утисак да су сви задовољни одзивом, дружењем и урађеним послом, али је Ксена Марков, која је својевремано покренула идеју о оваквим акцијама у Горанском парку, била посебно задовољна.

 Када видим оволико људи, младих, одраслих и пензионера, на истом задатку, од којих ће сви имати само користи, душа ми је задовољна

 "Што већи број оваквих окупљања, пре ће се вратити стари сјај Горанском парку“ закључује Ксена Марков.

Било је речи и о ономе што предстоји. Свима је жеља да се промовише заједнички активизам, да се што више људи укључи у овакве акције, да се, попут овога пута Техничке школе, и друге образовне установе појаве, а они старији ће знати да их прате, јер су у време своје младости били акцијаши не само у Горанском парку.

В. Јанков

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести