Отворена четири читалачка кутка у Домовима здравља Нови Сад
Кутак за читање оплеменио је просторије домова здравља “Нови Сад” у објектима на Лиману, Руменачкој и Улици Васе Стајића, а сада је, у објекту на Клиси представљен четврти такав опремљен простор, који краси део педијатрије.
Том приликом је државна секретарка у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Ана Марија Вичек рекла да је отварање читалачког кутка трећа компонента пројекта “Инклузивно предшколско васпитање и образовање”, које то Министарство спроводи од 2016. године, уз подршку Светске банке.
- Радимо на повезивању разних ресора, од социјале и здравства преко просвете, уз укључивање невладиних организација, како би се омогућило предшколско васпитање и образовање деце из маргинализованих група, али и освешћивање родитеља о важности образовања – каже Вичек. - Важно је истаћи да је подршка родитељима такође значајна и то не само код маргинализованих група, већ генерално јер живимо у време дигитализације и интернета, а вредност књиге, важност разговора и провођења времена са децом су темељи развоја здравог друштва.
Друга компонента пројекта доноси реформе “Курикулума”, најавила је државна секретарка Ана Марија Вичек, објаснивши да су донесени нови програми предшколског васпитања и образовања, што је основа даљег развоја и образовања система просвете.
Начелница Градске управе за социјалну и дечју заштиту др Лидија Томаш казала је да су они носиоци пројекта и добили су 4,3 милиона динара за његову целокупну реализацију.
- Циљ је унапређење компетенција, пружање услуга и додатне подршке родитељима и деци из осетљивих категорија, највише путем теренског рада – нагласила је Томаш. – Тако су Центар за социјални рад и Центар за производњу знања и вештина као наши партнери у реализацији дали подршку за око 300 породица на терену и обухваћено је око 450 малишана. Додатну подршку за децу из осетљивих група добило је око 152 деце путем различитих програма и услуга ШОСО “Милан Петровић”, који су такође сарадници.
Осим поменутих, партнери у реализацији пројекта су Дом здравља “Нови Сад” и ПУ “Радосно детињство”, а Томаш истиче да само заједнички координираном акцијом пружају једнаке могућности за све категорије наших суграђана.
- Отварањем читалачког кутка у објектима Дома здравља “Нови Сад” ствара се могућност остваривања једнаких права за учење, без обзира на припадност осетљивим друштвеним групама – поручила је начелница Службе за здравствену заштиту деце Дома здравља “Нови Сад” др Весна Вулековић. – У овом простору ће се нека деца из ових група први пут сусрести са књигом, те ћемо им тако дати шансу да осете значај читања и листања сликовница и књига, док се са друге стране даје прилика здравственим радницима да посматрају однос детета и родитеља. Осим утицаја на саму популацију, пројекти увелико утичу на стицање нових знања самих здравствених стручњака у домовима здравља, јер се и ми сензибилишемо да препознамо значај, не само потреба детета што обично радимо, већ и потреба родитеља, у смислу јачања и развијања партнерског односа и учествовања у развоју и расту деце.
Марија је мама двоипогодишњег малишана и једноипогодишње девојчице и каже да јој много значи што у близини има Дом здравља у који може да доведе децу када су болесна, а сад је још боље што су добили и кутак за читање. Деца ће бити мирнија и неће трчати по ходницима, већ ће листати књижице и имати занимацију док чекају код доктора.
И. Бакмаз