Аргентину и Карловце повезује вински мост

Винарство као мост сарадње  Новоименовани амбасадор Аргентине у Београду Естанислаоа Савелса посетио је јуче Сремске Карловце. Аргентинском дипломати то је уједно прва званична посета неком граду изван Београда након именовања на ту дужност.
1
Фото: Dnevnik.rs

У карловачком Магистрату амбасадора Савелсу примио је председник општине Ненад Миленковић пожелевши му добродошлицу и успешну дипломатску службу. Миленковић је госта из Аргентине укратко упознао с историјом Сремских Карловаца, нарочито истичући неколико значајних датума у њиховој прошлости.

– Иако по површни имају свега 50,8 квадратних километара и само 8.750 становика, Сремски Карловци по свом значају представљају мегаполис – рекао је Миленковић. – Карловци су место у којем је подигнута прва српска гимназија, друга по редоследу у православљу Богословија. Међутим, посебно смо поносни на Карловачки мир из 1699. године, којим је окончан шеснаестогодишњи Бечки рат, захваљујући чему Карловци јесу и град мира. Карактеристично за тај догађај је да се први пут седело за округлим столом приликом преговора. Догодине, тачније, 26. јануара, обележићемо 320 година од тог значајног европског мировног споразума.

Естанислаоа Савелса је рекао да је импресиониран Карловцима, који јесу мали град, али с изразитим карактером

Миленковић је истакао да, осим по културно-историјским догађајима утканим у прошлост Сремских Карловаца, они су познати и по вину. Напоменуо је да у њима делује Департман новосадског Пољопривредног факултета за воћарство, виноградарство, пејзажну архитектуру и хортикултуру, као и да су у 19. веку Карловци имали највише винограда, чак 1.700 хектара.

Фото: Dnevnik.rs

Данас, како је Миленковић рекао, површина под лозом је знатно мања, али ресорно министаство и покрајински секретаријат улажу напоре да се повећа, те да, будући да Аргентина спада у ред највећих произвођача и извозника вина на свету, Карловчани могу много научити од Аргентинаца. 


Награде за најбоље радове гимназијалаца

Пре сусрета у општини, Савелса је боравио у Карловачкој гимназији. У спомен-библиотеци најстарије српске гимназије он је уручио награде ауторкама најбољих литерарних радова с конкурса који је четврту годину заредом расписала аргентинска амабасада. Прво место на том конкурсу освојила је Ирина Борош, друго је припало Исидори Челекетић, а треће Маши Дринић. С великом пажњом амбасадор је саслушао награђене радове и одгледао презентације које су ђаци припремили на шпанском. Како је рекао, веома му је драго што се у таквој једној школи изучава култура Аргентине и шпански језик, и изразио наду да ће и догодине сарађивати с Карловачком гимназијом у погледу организације такмичења.


Захваливши се на добродошлици и лепом пријему, амбасадор Естанислаоа Савелса је рекао да је импресиониран Карловцима, који јесу мали град, али с изразитим карактером. Напоменуо је да Срби и Аргентинци имају додирних тачака у својој прошлости, наводећи да је Аргентина била под влашћу Шпаније када је на њеном челу била династија Хабзбурговаца, и да се у том смислу може рећи да су братски народи. Посебно је истакао да су аргентински војници деведесетих година прошлог века штитили српски народ у Хрватској и да је Аргентина увек била уз Србију и подржавала је.  Казао је да има много простора за сарадњу са српском страном, а једно од поља деловања јесте винарство.

З. Милосављевић

фото: Ђ. Радивојевић

М. Кордић

Пројекат „Јавни интерес у Сремским Карловцима“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не узражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести