Богатство органских производа стиже с црнице крај Темерина

На тлу плодне војвођанске црнице, на само неколико километара од Темерина, међу пољима кукуруза, породица Идеи пронашла је идеално место да своје идеје о органској производњи спроведе у дело.
organska farma Idei Zoltana Temerin 13.JPG
Фото: Дневник (С.Шушњевић)

Брачни пар Золтан и Тања купили су салаш који се простире на око два хектара, на којем се већ три године баве органском пољопривредом, иако се идеја о садњи родила још пре осам година. Они су у потрази за здравијим начином живота напустили град и пожелели да узгајају воће и поврће без утицаја хемије и у томе су успели.

"Купили смо салаш, сертификовали се и кренули у производњу па најпре почели да узгајамо поврће јер ја хоћу да све што производим буде што квалитетније и имам контролу над тим", почиње причу домаћин салаша Золтан Идеи, и додаје да су почели да узгајају и воће, иако је њихов воћњак још увек у настајању.

Золтан каже да за сада имају мини-воћњак, а засадили су око стотину различитих стабала.

"Имамо мушмуле, крушке, јабуке и кестен, а планирамо да се више окренемо ка воћарству јер је повртарство веома напорно", каже Золтан.

У њиховој башти расте око 70 сорти органског парадајза и три врсте органског батата, а једини су у Србији који га узгајају.

Осим тога, ту смо видели и много паприка, различитих сорти, боја, облика и укуса. Узгајају и бундеве, тикве, патлиyан, артичоке, босиљак, нану, црвени штир и друго поврће. Иако смо лаички помислили да башта изгледа помало неуредно, домаћин нам је објаснио да је свака биљка која у њиховој башти расте, наменски ту, јер све оне штите једна другу.

Фото: Dnevnik.rs

"То је биодиверзитет, а нама и јесте циљ да имамо што разноврсније производе, да се сви они међусобно употпуњују и штите, па смо тако, на пример, босиљак намерно засадили уз паприку, да је штити од штеточина ", казао је Идеи, додајући да су тако садили заједно кукуруз и пасуљ или боранију и тикве односно бундеве. Он је то замислио као пермакултуру у будућности, односно да има све своје, да све буде самоодрживо и ради у његову корист.

Фото: Dnevnik.rs

Пошто је војвођанска црница веома плодна, органска производња на том салашу веома добро иде, а квалитет воћа и поврћа је много бољи, иако је та породица једина у том крају која се тиме баве. Кажу, посао није нимало лаган, много је улагања и труда уложено у сваки од производа у њиховој башти, а недовољна брига надлежних им додатно отежава посао.

Како нам је казао Золтан Идеи, један од највећих проблема је то што не могу у Србији да набаве природна средства за одржавање органског воћа и поврћа, а осим тога, новац који им држава даје за узгој није довољан за њихова улагања.

Породица Идеи продаје своје органско поврће у „Органској улици“, сваке суботе на Рибљој пијаци и на једној од пијаца у Београду. Док су Београђани можда слабије заинтересовани за куповину, Новосађани су, кажу, ипак редовни купци.

"Све више људи овде је заинтересовано за органску храну, посебно због тога што ми на нашој тезги имамо необичних ствари за продају, а добро је што су људи, за разлику од претходних година, макар заинтересовани да питају за наше производе", казао је Идеи, додајући да у последње време мало хране враћају кући јер се доста прода.

Фото: Dnevnik.rs

Осим продаје на пијаци, раде и кућне испоруке четрвртком и снабдевају радње у граду. Ипак, кажу, то није довољно да се покрију трошкове које су имали због улагања. Дугорочни план те породице је да своје органско поврће и воће извози.

Пријатељска добродошлица

Осим што се баве пољопривредом, брачни пар Идеи узгаја на свом имању и животиње, па су тако нашу екипу пријатељски дочекале куце и маце, гуске, кокошке и ћурке, овце и козе. Осим тога, њиховим имањем трчкарају  и зечеви, а ускоро ће и морке и мангулице. Како смо сазнали, и њихови „цимери“ воле да једу органско поврће и воће, па им тако често причињавају велику штету у башти. Посебно морке, које прелећу ограду и кљуцају род, и козе, које су им растуриле пола воћњака. Дешава се, међутим, и да једни друге нападају, па како домаћин имања каже, тренутно од животиња имају више штете него користи.

Фото: Dnevnik.rs

В. Бијелић

Фото: С. Шушњевић

EUR/RSD 117.1119
Најновије вести