Градоначелник ЂУРИЋ на отварању изложбе ,,Новосађани и март 1999. године”

Звуком сирена за ваздушну опасност и минутом ћутања јуче је отворена изложба више од 130 фотографија истакнутог новосадског фото-репортера Мартина Цандира „Новосађани и март 1999. године“ посвећена НАТО бомбардовању у Историјском архиву Града.
1
Фото: Printscreen/Instagram/milandjuric_gradonacelnik

Изложбу је отворио градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и истако да је Нови Сад, град страдалник али и град херој и град победник који се увек издигне, и да, иако је прошло четврт века од тог кобног марта 1999. године, живо сећање на те догађаје још увек буди тугу, бол, разочарење и горчину.

- Чувар тих успомена, човек који деценијама бележи нашу свакодневицу и дух Новог Сада, јесте доајен фотографије Мартин Цандир – рекао је Ђурић. - Један од најбољих српских фотографа, забележио је сав ужас терора над нашом земљом и оставио га у аманет генерацијама које долазе да га виде, доживе и никад не забораве. Потом је након завршетка НАТО агресије својим објективом бележио како се Нови Сад градио и поново издизао из пепела.

Изложба Мартина Цандира, који је хронолошки фотографисао догађаје који су се одриграли пре 25 година, подсећа на 78 дана бомбардовања, почев од прве бомбе која је пала на насеље Клиса, до гађања новосадске Рафинерије у више наврата, до рушења зграде телевизије и мостова. Варадниски мост је срушен 1. априла 1999. године и тада је у пет сати ујутру настрадао први Новосађанин Олег Насов који је ишао бициклом на посао.

- Уз одсуство правне свести и моралности непријатељ је гађао цивиле и војне објкете, а коришћене су касетне и графитне бомбе – рекао је Ђурић. - Данас живимо у миру и слободи, у граду који се развија, али оно што не можемо да изградимо и вратимо су људски животи. Настрадало је много Новосађана међу којима је било војника и полцајаца. Не смемо заборавити шта нам се догодило ни све жртаве НАТО бомбардовања, као и оне који су страдали на бранику отаџбине. Никад не смемо да заборавимо колико су мир и слобода неопходни услови, не само опстанка, већ и напретка сваког друштва. Зато треба да јединствено да чувамо мир по сваку цену.

Фото: Дневник

Према Цандировим речима дужност сваког професионалног фотографа да снима и овековечи свој град.

-Као рођени Новосађанин имам посебан однос према догађањима у Новом Саду и са посебном пажњом сам приступио стварању изложбе настале на основу 78 дана фотографисања – објаснио је Цандир. – Између осталог на поставци се налази и фотографија која је настала 24. марта 1999. године у 20.05 сати, а на којој је прва бомба која је пала на Југославију и на Нови Сад и специјалне јединице које су се налазиле на насељу Клиса. Наравно забележио сам и пловидбу скеле и чамаца Дунавом између сремске и бачке стране Новог Сада на којима се око 40.000 Новосађана свакодневно прелазило.

Фото: Дневник

Директор Историјског архива Града Новог Сада Петар Ђурђев казао је да захваљући доприносу Мартина Цандира сви имају могућност да се присете шта се дешавало тада у граду из дана у дан.

Фото: Дневник

Изложбу ће грађани моћи да погледају наредних месец дана, сваког радног дана и викендом од 7 до 19 часова, а улаз је бесплатан.

С. Ковач

Фото: Дневник
Фото: Дневник
Фото: Дневник

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести