Јокановић: Библиотека ради у идеалним условима

Градска библиотека у Новом Саду је, као и већина институција и појединаца, претходну годину пребродила у специфичним околностима, међутим, библиотечка делатност поново се одвија успешно и на традиционалан начин.
Б. Павковић/Александар Јокановић
Фото: Б. Павковић/Александар Јокановић

Најстарија и највећа установа културе у Новом Саду, чији је оснивач Град, на традицији Српске читаонице новосадске, ради у мрежи од 28 огранака, чиме је испуњен принцип децентрализације културе, а број од 20.000 нових чланова ни претходне године није изостао. Годишње организују неколико стотина програма. Осим редовне библиотечко-информационе делатности, најчешће то буду креативне радионице за децу, посебно популарне у мањим срединама.

- Бројем корисника смо задовољни – потврђује директор Градске библиотеке у Новом Саду Александар Јокановић. - Реч је о свим генерацијама, а наша циљна група су деца и омладина, зато што од њих стварамо будуће читаоце за цео живот. Током прошле године, као и остале установе културе, радили смо у отежаним условима због пандемије коронавируса, али ипак смо омогућили корисницима да улазе у објекат и бирају књиге. Одржавали смо радионице са највише 10 учесника, тако да су суграђани могли библиотеку да користе као што су навикли и све делатности обављали смо као и раније, што нам много значи.

Поред тога, прошле године, у огранку “Аница Савић Ребац” организовани су курсеви учења кинеског и грчког језика, веома добро посећени. Као једина јавна библиотека која није чланица Европске уније учествовала је у европском пројекту “Моје парче природе”, у оквиру којег је одржано неколико предавања на тему заштите животне средине. Након завршетка пројекта, у плану је штампање књиге.


Програми у сарадњи са ЕПК

Током претходне године, у сарадњи са Фондацијом “Нови Сад 2022 – Европска престоница културе”, Градска библиотека у Новом Саду припремила је апликацију за два програма који ће ове године бити реализовани.

- Изложба “Сеоба душа – Нови Сад кроз књигу” биће одржана током марта, априла и маја на Новосадском сајму, а потом и у установама културе и културним станицама – открива Александар Јокановић. - Други пројекат је „Дочек сунца“, планиран у ноћи између 21. и 22. јуна, односно вечери равнодневнице, у Библиотеци на Штранду. Биће организован књижевни и музички маратон који ће трајати до изласка сунца у јутарњим часовима. У програму ће учествовати двадесетак књижевника, рецитатора и музичких уметника. Циљна група су све генерације и очекујемо добар пријем код публике, а постоји и реална могућност да програм постане традиционалан. У сарадњи са Фондацијом, припремили смо и врло репрезентативан каталог о историји књиге у нашем граду, једну културну историју Новог Сада, која ће бити доступна корисницима и бесплатно подељена.


- Желео бих да истакнем чињеницу да је током протеклих 10 година било сјајно радити у области културе, а захваљујући подршци представника Града, имамо идеалне услове за рад – истакао је Јокановић. - Граде се нови објекти, прошле године смо отворили нови библиотечки огранак у Ковиљу, а у току је реновирање огранака на Телепу и у Буковцу. Град, као наш оснивач, изузетно улаже у потребе библиотеке, те имамо довољно новца за набавку књига и периодике.

Градска библиотека у Новом Саду има изузетно развијену издавачку делатност, а реч је о делима у вези са културном историјом нашег града. Претходну годину обележило је неколико значајних наслова – “Изабрана дела Милана Кашанина”, “Догодило се у Новом Саду” о настанку Српске читаонице новосадске, “Сто најлепших дела праисторије Европе” на српском и енглеском језику, “Библиографија о Српској читаоници”...


Изложба у излозима

Фото: Б. Павковић

Тематска изложба „Дочек у Новом Саду кроз векове и традиције“ постављена је од 4. јануара у излозима Градске библиотеке у Новом Саду, Дунавска 1. Публику очекују прикази новогодишњих и божићних празника кроз честитке и записе свих конфесија Новог Сада, као и историја даривања, благданских жеља и времена славља. Ауторка изложбе је помоћница директора Градске библиотеке Драгана Дробац Милошевић, а аутори текстова су библиотекари Слободанка Черевицки, Александра Грујин и Милош Панков. Изложба је настала у успешној међуинституционалној сарадњи Градске библиотеке у Новом Саду, Музеја Града Новог Сада и Музеја Војводине, уз подршку Града.


- Моја порука суграђанима је да се потруде да ове године посете што више програма које ћемо организовати у граду, као и садржаје које кроз редовне програме организују друге установе културе. Само ће Фондација “Нови Сад 2022 – Европска престоница културе” имати више од 1.500 програма, од књижевних сусрета и предавања до уметничких инсталација, савремене и ликовне уметности. Мислим да је ово заиста година културе и прилика да наши суграђани стекну лепу навику да посећују културне саржаје – закључује Александар Јокановић.

Текст и фото: Б. Павковић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести