Ноћ биологије прераста у традицију

НОВИ САД: Седма по реду „Ноћ биологије”, манифестација у организацији Департмана за биологију Природно-математичког факултета у Новом Саду, дефинитивно је потврдила опште мишљење о томе да је та сјајна идеја, уз много напора, труда, мотивације и надахнућа прерасла у традицију са све наглашенијим значајем.
mocBiologije03
Фото: Дневник/Р. Хаџић

Бројни посетиоци, махом основношколског и средњошколског узраста, испунили су спратове Департмана, тискајући се да посете свих 60 станица које су им понудиле разноврсне садржаје. Укратко, посетиоцима се пружила прилика да за неколико сати богатог програма на једном месту упознају сву лепоту, богатство и шароликост природе, како је у говору добродишлице предочио директор Департмана проф. др Горан Аначков.

Маркетиншки тим Департмана за биологију и екологију, с професорком Оливером Бјелић Чабрило на челу, потрудио се да потврди све оне похвале које ова идеја из године у годину добија, настојећи не само да на поменути одсек привуче што више нових студената него и да демонстрира дарове природе, од једноћелијских организама до птица и сисара.

Thumbnail

Отуда и не чуди што је једна потенцијална правница, која је међу стотинама других ђака посетила „Ноћ билогије”, одушевљено рекла да је „ништа спречити неће да се с утабаног породичног колосека адвокатуре преусмери на још боље упознавање биљног и животињског света”.

Ретко ко од бројних посетилаца из целе Војводине је обишао све понуђене станице, али, како је истакла деканикаа ПМФ-а проф. др Милица Павков Хрвојевић, понуђени програм прилагођен је свих узрастима. Тако је званичан програм обухватио: еко-маскенбал, стручно предавање о биолошком приступу сузбијања комараца др Босиљке Кртинић из „Циклонизације”, док су представници београдског Природњачког музеја образложили „зашто је музеј потребан нама, а зашто ми њему”. Из Завода за заштиту природе Србије говорили су о свету у настајању, а све је зачињено дебатом о нуклеарној енергији.

Thumbnail

Око штандова (станица) које су водили студенти трећих и четвртих година билогије и екологије било је најживље. Милану Чичовачком није било тешко да из Сомбора доведе четворогодишњег сина Косту, који одавно лепоту игре тражи међу бубама, маслачцима и другим чарима природе.


Дечја песма за увод
После поздравних речи домаћина, у „Ноћ билогије” званице су песмом увели малишани из Дечјег хора „Чаробна фрула”.
Како и приличи теми, дечица су певала песме посвећене сови, жутом пачету, лаванди... уз неизоставну „ Шума блиста, шума пева”, што је посетиоцима додатно поправило ионако добро расположење.

Ученице Основне школе „Петефи Шандор” Мирјана Перишић и Ива Ковачић дошли су на манифестацију по препоруци професорке биологије Драгице Сланкаменац и нису се покајале, иако су планирале да се после завршетка осмог разреда упишу на гимназијске друштвене смерове.

Thumbnail

На станици посвећеној микробиологији владала је нарочита гужва. Студент треће године Немања Марић причао је групи ученика ОШ „Братство и јединство” из Врбаса о јестивим и отровним гљивама, убеђујући их у то да и из отровних гљива могу да се искористе бројни лековити екстракти. Сада је, како је рекао, време за врло популарно јестиво „шумско пиле”, наоко ружну гљиву која расте по врбацима у близини река. Његову надахнуту причу пажљиво су слушале и сваку реч „упијале” ученице седмог разреда Ана Пејовић и Сара Вукелић.

И тако је било на свакој станици, без обзира на то да ли је демонстриран биљни и животињски свет или је објашњаван значај развијања еколошке свести. Организатори „Ноћи биологије” нису заборавили ни своје старије колеге. На пригодном коктелу угошћени су бивши професори, који су садашње научили да стечена знања пренесу на млађе нараштаје.

С. Савић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести