Осим у Подграђу тврђаве, заблистаће фасаде и у језгру Новог Сада

Осим фасада у подграђу Петроварадинске тврђаве, ове године, како је и било најављено, обнављаће се и неколико зграда у историјском језгру Новог Сада.
obnova fasada
Фото: Dnevnik.rs

По речима директора градског Завода за заштиту споменика културе мр Синише Јокића, осим 100 милиона за подграђе, Републичка влада издвојила је још 50 милиона динара за санацију фасада у Новом Саду.

– Одлучили смо се за неколико објеката који се налазе на различитим местима у граду – напомиње Јокић. – Одабрали смо за почетак зграду на Тргу слободе 4, кућу Милеве Марић Ајнштајн, по једну зграду на Кеју и у Алмашком крају и Владичански двор. Постоји и у Грчкошколској неколико ремек-дела архитектуре у изузетно лошем стању које бисмо желели да обновимо, али ћемо се прво посветити побројаним објектима.

Осим 100 милиона за подграђе, Републичка влада издвојила је још 50 милиона динара за санацију фасада у Новом Саду

Најзахтевнији подухват, по Јокићевим речима, биће санација фасаде Владичанског двора, дела чувеног архитекте Владимира Николића. У његову обнову укуључен је, осим градског, и Покрајински завод за заштиту споменика културе.

Фото: Dnevnik.rs

– Биће то у овој серији најкомплекснији захват јер је то једно од најзначајнијих дела архитектуре Новог Сада, каквих осим код нас, има само у Бечу – истиче Јокић. – У питању је комплексан подухват због фасадне пластике која је доста оштећена, а идентична се не може набавити. Зато је неопходно консултовати фабрике које производе сличан материјал, обавитити испитивања и тестирања да би се израдила нова опека по стандардима који су примењивани приликом њихове производње с почетка 20. века. У плану је да се, осим фасаде, санира и капиларна влага.

Како каже директор Завода за заштиту споменика културе града, до 2021. године ће се такви послови одвијати паралелно у Новом Саду и подграђу. Током 2018. у центру пажње у подграђу ће бити Штросмајерова улица с 11 тамошњих објеката. Осим тога, одлучено је да се кровови зграда у Градићу комплетно обнове.

Фото: Dnevnik.rs


У радионицама најживље  

Протекла година, по речима Синише Јокића, биле је ударна када је обнова фасада у подграђу Тврђаве у питању. Обнова 21 фасаде подељена је у четири фазе и обухватала је комплетну реконструкцију, од фасадног наноса, орнаментике, дрвенарије, преко олука и других лимених елемената, до браварије и дела крова.

–  Прва и друга фаза су завршене, трећа и четврта су у финишу – каже Јокић. – Једанаест објеката је готово, осам је у раду, по један у Београдској и Улици Лисинског били су предмет жалбе у процесу јавне набавке па се чекало до јануара да се тај поступак оконча и сада следи потписивање уговора за та два објекта заостала из друге фазе да би се до пролећа могли завршити. Преко лета несносне врућине, а сада хладно време успорили су финализацију, али се све време ради у радионицама. Тамо се санира столарија, браварски елементи, узимају се отисци. Кад нема кише, мајстори скидају стари фасадни нанос да би се боље сушили зидови и чим наступи лепше време, приступиће се малтерисању.


– Полазећи од чињенице да су кровови пета фасада, што нарочито долази до изражаја када се посматрају с Горње тврђаве, закључено је да их треба средити да буду уједначени по колориту и квалитету. Обновићемо их тако да буду једнообразни. Тиме ће се отклонити и опасност од прокишњавања и угрожавања уређених фасада – истиче Јокић.

Стручњаци завода за Заштиту споменика културе су свакодневно на терену и снимају фасаде и кровове да би се припремили предрачуни за јавну набавку.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести