Половна гардероба увек тражена

На прелазу између пролећа и лета у продавнице одеће стижу нове колекције, прилагођене временским приликама. Као најповољнији издвајају се такозвани „секнд хенд” бутици који продају половну гардеробу.
2
Фото: Dnevnik.rs

Док једни тврде да промет у последњем периоду опада у односу на претходни месец, другима је број купаца непромењен и задовољавајућ већ дужи период.

О популарности поменутих радњи сведочи и велики број локала око центра града, али и у другим градским четвртима. Масовна појава „секнд хендова” и њихов опстанак не би био могућ да потражња за јефтинијом гардеробом није у порасту. Робу купују како случајни пролазници који необавезно свраћају у локал, тако и редовни посетиоци који искусно долазе када нове колекције тек пристигну или је одећа на великом снижењу.

Запослена у једном од бутика у Јеврејској улици истиче да је задовољна оствареним прометом који је највећи када дође нова роба. Тада изнесу пет до шест хиљада комада, а једна таква акција почиње ове седмице.

– Код нас купују муштерије различитог старосног доба, има деце из основне школе, а долазе и пензионери – рекла је она. – Понуда је разноврсна, тако да свако може да пронађе идеалан комад за себе. Највише се продају панталоне и мајице, док су у овом прелазном периоду, из пролећа у лето, чест избор и лепршаве хаљине. Промет се током празника, смањио, али се све полако враћа у нормалу, јер су се људи вратили у град.

Супротно томе, радница локала у Железничкој улици, пак тврди да се потражња, барем у њеној радњи, смањила у последњих неколико недеља, те за то криви мањак новца код купаца.

– Сматрам да када се у продавницама половне гардеробе осети мањак профита, то показује да је финансијско стање заједнице лоше, јер се овде ипак продаје јефтинија роба – објаснила је наша саговорница и напоменула да најчешће нема правила шта се највише купује. – Када је кишовито време углавном се купују јакне, а током сунчаних дана најтраженије су мајице на бретеле, хаљине и сукње. У мојој радњи већинску понуду чини гардероба за младе девојке па самим тим оне највише и долазе овде и проналазе одећу која је у тренду. Старије жене ипак траже одећу коју још увек не набављам, нешто што кошта између 200 и 300 динара. Честе муштерије су глумице, оперске певачице и уметнице које налазе костиме за позоришне представе и наступе.

Међутим, значајнију улогу од годишњег доба и одеће која се тада носи играју цене. Поред тога што је половна гардероба сама по себи јефтинија, радње ипак највеће профите бележе у периодима снижења. Суграђанка Милка Мандић, каже да повремено посећује „секнд хенд” продавнице, односно када стигну нове колекције.

– Понекад са колегиницама после посла прошетам да видим шта је пристигло у радње – каже суграђанка. – Може се пронаћи квалитетна роба за ситне новце, али се ипак чешће деси да не пронађем ништа одговарајуће. Будући да сваки одевни предмет има само један комад, догађа се да оно што ми се допадне нема у мојој величини.

Цене се мењају на недељном или месечном нивоу, у зависности од тога колико често стиже нова гардероба. Тренутне се крећу од 50 до 400 динара за мајице кратких рукава, 200 до 600 за сукње, док панталоне и хаљине умеју да премаше и 1.200 динара. Јакне су најскупља роба, јер се њихова цена креће од 500 до 3.000 динара. У једној од радњи у Железничкој, цео асортиман је ових дана доступан за само 60 динара по комаду, док локал у Јеврејској нуди све за 250.

Текст и фото:

Н. Станојчић – М. Благојевић

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести