Позиција жене на уметничкој сцени у МСУВ

У Музеју савремене уметности Војводине у петак у 19 часова отварају се две изложбе “Скок и зарон” - идентитет уметница у (ново)медијској пракси, и “Исекле смо каблове”- мултимедијална платформа за женску културу, активизам и теорију К.А.Т.
muzej savremene umetnosti1
Фото: Youtube Printscreen/RTV

Изложба “Скок и зарон”, чији је кустос Сања Којић Младенов, полази од испитивања позиције жене на уметничкој сцени која је током историје углавном имала маргиналну улогу, те су уметнице, критичарке и теоретичарке чиниле усамљену појаву. Данас се све више жена опредељује за уметничке струке, а самим тим и ликовну уметност, што показују резултати различитих истраживања спроведених у Србији. Назив изложбе ослања се на песму „Diving into the Wreck” (1973) америчке феминисткиње и анти-ратне активисткиње Адриен Рич.

У оквиру истраживања о конструкцији професионалног идентитета уметница у области нових медија у докторској тези Сање Којић Младенов „Дискурси о роду у уметности: конструкција професионалног идентитета уметница у области нових медија у Војводини крајем 20. и почетком 21. века“, анализиран је едукативни и стваралачки рад 12 уметница: Богданка Познановић, Марица Радојчић, Бреда Бебан, Весна Герић, Јелена Јуреша, Бојана С. Кнежевић, Андреја Кулунчић, Лидија Среботњак Пришић, Наташа Теофиловић, Исидора Тодоровић, Весна Токин и Леа Видаковић, које ће бити представљене на овој изложби. У склопу изложбе, која ће трајати до 10. јануара, биће објављена књига ауторке др Сање Којић Младенов са целокупним истраживачким подацима и њиховим анализама у сарадњи са издавачком кућом ПроАртОрг из Београда.

Изложба “Исекле смо каблове”, чији је кустос Исидора Тодоровић, се бави проблематизацијом медијске продукције и продукције у медијима из женске перспективе. Сам наслов алудира на аналогну природу изложбе, јер учеснице не излажу радове него реплике радова у аналогној форми (на фасадним заставама). У склопу концепта поред застава изложени су и текстови који проблематизују искуства (лична, техничко/технолошка, социо/културолошка) кроз која су учеснице пролазиле приликом стварања својих радова. Учеснице су Виолета Војводић Балаж, Дарија Медић, Андреа Палашти, Ана Недељковић, Моника Сигети, Наташа Теофиловић, Зорица Чолић, Катарина Петровић, Бојана Кнежевић, Исидора Пејовић, Радмила Требовац, Ана Стефановић, Весна Манојловић. Изложба траје до 13. децембра.

Вечерас после отварања одржаће се и неколико радионица отвореног типа - Микрофон није само за караоке, Субверзивно шминкање, Пеглом до политичке победе и представљен часопис “Scoop” који се бави постфеминизмом из перспективе миленијалаца.

Н. П.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести