ТОНС представио пројекат "Устаничка Фрушка гора"

Промоција пројекта „Устаничка Фрушка гора” одржана је јуче у просторијама Туристичке организације Новог Сада (ТОНС) на Тргу слободе. 
1
Фото: Ј. Вукашиновић

Том приликом је отворена и истоимена изложба фотографија, коју је могуће погледати до 12. јуна, а представљена је и туристичка брошура, којом је обухваћено више од 60 споменика и другог наслеђа антифашистичке историје, на подручју између Банстола на истоку и Визића и Нештина на западу.

Туристичка организација је током 2021. године, како би обогатила туристичку понуду Новог Сада са околином, спровела детаљно истраживање и обилазак споменичког наслеђа и знаменитих места, обележја антифашистичке епопеје, који се налазе дуж Партизанског пута. Из Туристичке организације наводе да су изложба фотографија и мапа „Устаничка Фрушка гора”, заправо круна истоименог пројекта.

 Циљ израде туристичке мапе је, како кажу, да идентификује споменике и друго наслеђе (гробна места, предања) Народноослободилачке борбе и да га реафирмише као наслеђе које осветљава данашњицу, али и део туристичке понуде новосадског подручја. Истовремено, жеља аутора  пројекта је и да споменичко наслеђе антифашизма, попут „Слободе“ на Иришком венцу, Спомен обележја “Јабука”, Лепињицин гроб близу Летенке, Рохаљ базе код Дивоша, Пинкијев гроб у близини излетишта Широке Ледине код манастира Мала Ремета, учини видљивим и препоручи га као део посебне туристичке руте, али и део пешачких, гастро, винских, манастирских и других туристичких тура Фрушке горе.

Директор ТОНС-а Бранислав Кнежевић, који је заједно са сарадницима Горданом Стојаковић и Милошем Дуњићем, као и аутором фотографија Драганом Куруцићем отворио изложбу, подсетио је на то да је изради мапе претходило истраживање антифашистичког наслеђа Фрушке горе (догађаји, људи, предања, споменици дуж Партизанског пута), обилазак терена, фотографисање споменика, предела, туристичке инфраструктуре, супраструктуре, насеља дуж и у близини Партизанског пута, писање текстова у вези са одабраним делом антифашистичког наслеђа Фрушке горе.

- Тежимо ка томе да креирамо нове садржаје и ширимо понуду, а резултат тога је и интересантна прича која обухвата антифашистичко наслеђе, за које ми се чини да није довољно афирмисано - објаснио је директор ТОНС-а Бранислав Кнежевић. - Пројекат „Устаничка Фрушка гора” је на првом месту едукативног карактера, јер људи могу сазнати нешто више информација о споменицима и шта они представљају, будући да се дешавало да се на неким гробовима праве излети. Други задатак нам је био да креиерамо призвод који може бити интересантан како за ескурзије тако и појединцима, планинарима, бициклистима... Осим тога, занимљиво је да овај садржај може да се имлементира у друге, те да употпуни туристичку понуду. Примера ради, уз шест винских рута, посетиоци ће имати прилику и да упознају антифашистичко наслеђе, обиђу Фрушкогорске манастире, а све то може да се повеже и са етно и гастро турама.

Директор ТОНС-а напомиње да је штампана мапа заправо прва фаза пројекта, те да би у наредних месец, два требало да буде реализован други део, што подразумева израду дигиталне мапе Фрушке горе и Новог Сада, која ће, како је рекао, за почетак имати 550 тачака. 

- У тој дигиталној мапи ће бити имплементиране планинарске и бициклистичке стазе и све оно што туристи могу да виде и што би им могло бити интересантно. 

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести