У Богословији радови у сутерену

Након хола и ходника у високом партеру зграде Богословије „Свети Арсеније”, који су окречени током зиме, на ред је дошло и сређивање ходника у сутерену школе.
1
Фото: Dnevnik.rs

По речима вршиоца дужности ректора Карловачке богословије протојереја мр Јована Милановића, у току је нивелација подова и лепљење плочица у сутерену објекта, чиме ће за отприлике седам дана бити завршено унутрашње уређење, планирано за ову годину. Реч је о радовима које финансира Епархија сремска, а који треба да допринесу квалитету и употребљивости тог дела зграде. И прва и друга фаза унутрашњих радова обавља се у време док ђаци нису у школи, с тим што је у првом случају у току био зимски распуст, а сада су пуштени кућама због коронавируса.

– С благословом Светог архијерејског синода паралелно смо покренули израду пројектно-техничке документације за санацију богословског интерната, зграде Семинара, која је пре 119 година подигнута за смештај ђака по тадашњим најсавременијим стандардима – каже Милановић, и додаје да је по налогу патријарха Георгија Бранковића тадашњи ректор Јован Вучковић крајем 19. века имао задатак да обиђе интернате по великим европским градовима ради израде пројекта. – Од 1991. године, када нам је интернат враћен након што је у поступку национализације одузет Српској православној цркви, у тај објекат је улагано, али никада није предузета генерална обнова којом би били отклоњени нагомилани проблеми. Пројекат санације је завршен, преостају санација крова и преуређење првог и другог спрата Семинара, али и атријума у згради Богословије.

Милановић напомиње да се нада да ће у догледно време бити покренута обнова интерната. С обзиром на обим и величину радова, Богословија није у могућности да их финансира, па зато Милановић очекује помоћ државе, тим пре што је зграда проглашена спомеником културе, али и црквених фондова, те поштовалаца и пријатеља школе.

Милановић напомиње да се нада да ће у догледно време бити покренута обнова интерната. С обзиром на обим и величину радова, Богословија није у могућности да их финансира, па зато Милановић очекује помоћ државе, тим пре што је зграда проглашена спомеником културе, али и црквених фондова, те поштовалаца и пријатеља школе

– Преуређењем објекта требало би да се добије комфоран и модеран интернат за 130 ученика с повећаним бројем купатила и корисним простором за боравак и рад деце – истиче Милановић. – У летњем периоду могао би служити и као место за смештај учесника различитих скупова.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести